Имайки предвид сложността на изискванията на Директива Платежоспособност II и необходимостта от значителна корекция на застрахователния сектор, Агенцията за застрахователен надзор започна поредица от дейности, така че застрахователният сектор в Черна гора да бъде напълно подготвен за пълното прилагане на всички изисквания на Платежоспособност II.
След първия стрес тест, проведен през 2020 г., Агенцията проведе втори стрес тест на застрахователния сектор в Черна гора през 2024 г., въз основа на методологичните стандарти на Европейския надзорен орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA).
Стрес тестът е много важен инструмент, който Агенцията използва за непрекъсната оценка на финансовата устойчивост на застрахователния сектор и развитие на цялостната култура на управление на риска в застрахователните компании, на която се основава Платежоспособност II.
Референтната дата на втория стрес тест беше 31 декември 2023 г. От деветте застрахователни компании, работещи на черногорския пазар, осем участваха в този процес, като по този начин демонстрираха високо ниво на осъзнаване на важността на навременната и адекватна подготовка за изискванията на новата регулация.
Поради спецификата на вътрешния застрахователен пазар и слабото застрахователно проникване, Агенцията реши да не включва определени рискове като увеличени срокове на застраховане, които са част от стандартните стрес тестове на EIOPA. Застрахователните компании преоцениха активи и пасиви, използвайки зададените времеви структури на безрискови лихвени проценти за еврото, с възможност за корекция за променливост (Volatility Adjustment - VA).
Агенцията за застрахователен надзор планира да проведе следващия стрес тест на застрахователния сектор през 2027 г. Агенцията ще продължи с дейности за развитие на образованието и подкрепа на застрахователния сектор, за да се гарантира пълната готовност на сектора за прехода към прилагането на взискателните застрахователни регулации на ЕС, което допълнително ще подобри защитата на застрахованите лица чрез финансова стабилност на застрахователния сектор.