19 Декември 2024, 14:42 Днес (1) | Вчера (2)

EIOPA и ЕЦБ предлагат европейски подход за намаляване на икономическото въздействие на природните бедствия

12:05 ИНСМАРКЕТ по статията работи: kalin
A+ A-
Последна редакция: 19 декември 2024, 12:17

Европейският орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA) и Европейската централна банка (ЕЦБ) публикуваха днес съвместен документ с предложение за намаляване на икономическото въздействие на природните бедствия в ЕС.

Документът се основава на вариантите на политиката, представени в  съвместен дискусионен документ на ЕЦБ и EIOPA от 2023 г. , в който се препоръчва стълбовиден подход към застраховането срещу природни катастрофи, включващ както частния, така и публичния сектор.

Това предложение е отговор на нарастващата честота и сериозност на природните катастрофи, свързани с изменението на климата и нарастващите икономически загуби, които те водят. Предложението има за цел да защити хората, предприятията и правителствата от тези загуби, като по този начин също смекчава свързаните с тях рискове за макроикономическата и финансовата стабилност в ЕС. Това се постига чрез стимулиране на смекчаване на риска и адаптиране и изясняване на разделението на отговорностите между частния и публичния сектор.

Въз основа на съществуващите национални структури и структури на ЕС, ЕЦБ и EIOPA предлагат възможно решение на ниво ЕС, съставено от два допълващи се стълба: 

  • Схема на ЕС за публично-частно презастраховане за увеличаване на застрахователното покритие за риск от природни бедствия. Чрез обединяване на частни рискове и опасности в целия ЕС тази схема ще използва икономии от мащаба и ще диверсифицира покритието на високи рискове на европейско ниво. То ще бъде финансирано от премии, базирани на риска, от (пре)застрахователи или национални застрахователни схеми. 
  • Фонд на ЕС за публично финансиране на бедствия за укрепване на публичното управление на риска от бедствия в държавите-членки. Финансиран от вноски от държавите-членки, този фонд ще помогне за възстановяването на обществената инфраструктура след природни бедствия, при условие че държавите-членки са приложили съгласувани мерки за намаляване на риска преди събитието, за да сведат до минимум моралния риск.

Тъй като природните бедствия стават все по-чести и по-сериозни, се очаква застраховката да стане по-малко достъпна и вече значителната празнина в застрахователната защита вероятно ще се разшири още повече. В същото време документът показва, че националните публично-частни застрахователни схеми помагат за намаляване на разликата в застрахователната защита в няколко страни. Той разглежда как тези схеми използват частни и обществени средства за това. 

"Последните събития в Европа показаха предизвикателствата, пред които са изправени ЕС и неговите държави-членки при справянето с природните катастрофи", каза председателят на EIOPA Петра Хиелкема . "Това изисква координирани действия. Представените предложения имат за цел да предизвикат дискусия относно възможни начини за намаляване на пропуските в застрахователната защита чрез решение на ниво ЕС, като същевременно се запази целостта на националните осигурителни схеми", добави тя.

Вицепрезидентът на ЕЦБ Луис де Гиндос каза: "Трябва да се подготвим за нарастващите климатични рискове. Предложеното решение е един възможен начин за смекчаване на рисковете за макроикономическата и финансовата стабилност от природни катастрофи, като същевременно се намалява моралния риск.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 18 Декември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8632
GBP 2.4796 2.4887 2.3664
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив