Европейската комисия (ЕК) започна наказателна процедура срещу чешкото правителство през септември миналата година
Десетгодишният Кристиан Микова е от ромски произход и живее в Чехия. Когато Кристиан е изпратен на психиатър и диагностициран с умствени увреждания, майка му не е изненадана, разказва "Файненшъл таймс".
"Дадоха му лекарства за психично заболяване. Заради тях той стана летаргичен, изморен, не можеше да се концентрира в училище", разказва майка му Марчела Микова и добавя: "Ако създава проблеми, учителите му го заплашват, че ще го изпратят в лудница".
За семейство Микова това не е изненада. По-големият брат на Кристиан, Юлиус, през 2007 г. спечели дело в Европейския съд за правата на човека. Отсъдено беше, че Чешката република е нарушила правата на ромските деца, изпращайки ги в специализирани училища за деца със затруднения в обучението.
"Нищо не се е променило. Кристиан се сблъска със същите проблеми. Малтретиран е и от учителите, и от съучениците си. Просто защото е ром", споделя майката.
Въпреки решението на Съда, Чехия продължава да изпраща хиляди ромски деца в училища, предназначение за ученици с умствени заболявания.
Десетки хиляди повече обаче са принудени да учат в сегрегирани училища или са тормозени от другите деца и служителите в образователните институции. Според правозащитнически групи, политиката на Прага подстрекава към расова дискриминация.
Европейската комисия (ЕК) започна наказателна процедура срещу чешкото правителство през септември миналата година. Това е първият случай, когато държава член е разследвана заради нарушение на анти-дискриминационните закони на ЕС.
Тази седмица ЕК разшири и разследването си на съседната на Чехия Словакия, където ромите също са подложени на лошо отношение. Решението на изпълнителния орган на ЕС е показателно за волята на Брюксел да се отнесе сериозно към проблема с малтретирането на малцинства в централноевропейските страни – проблем, за който мнозина от лидерите си затваряха очите от 2004 г. насам, когато тези държави се присъединиха към общността.
Смята се, че общата численост на ромския етнос в Европа е около 4 млн. души, заселени предимно в централните и източните региони на континента, както и в Испания и Франция.
Отношението към ромските общности е деликатна тема за ЕС. Подобряването на условията за живот на ромите се превърна в основно изискване от страна на Брюксел към много от източноевропейските държави, които се присъединиха към общността. Дискриминацията обаче остава сериозен проблем – ромите са маргинализирани в образователните системи, здравеопазването и често имат проблеми с достъпа до трудовия пазар.
Проблемът е особено сериозен в Чехия, където през 70-те сериозен брой ромски жени бяха насилствено стерилизирани. Според "Амнести", една трета от учениците в специализирани училища в Чехия са роми, докато етническата общност представлява една два процента от населението на страната.