23 Декември 2024, 01:11 Днес (0) | Вчера (0)

Fitch вижда перспективите пред банките в региона като относително стабилни

20 Декември 2012 14:30 ИНСМАРКЕТ по статията работи:
A+ A-
Последна редакция: 20 декември 2012, 14:36
Под лиценза на creativecommons

Неблагоприятните тенденции продължават и в България, Румъния и Хърватия, което означава, че банките имат по-малка гъвкавост да поемат евентуални удари

 

 

Международната рейтингова агенция Fitch съобщи, че общата перспектива за банките в Централна и Източна Европа за 2013 година е стабилна, но остава мрачна на фона на кризата в еврозоната, която води до забавяне на растежа и влошаване на качеството на активите, предаде агенция "Ройтерс".

 

Балансът на рисковете остава негативен в Словения и Унгария. Неблагоприятните тенденции продължават и в България, Румъния и Хърватия, което означава, че банките имат по-малка гъвкавост да поемат евентуални удари. За банките в Полша, Чехия и Словакия стабилната перспектива отразява по-доброто качество на активите, финансирането и резултатите.

Fitch очаква през 2013 г. кредитирането да продължи да нараства бавно. Според агенцията бавното възстановяване на икономиките от еврозоната води до по-слабо атрактивни възможности за кредитиране в Централна и Източна Европа и вяло търсене на кредити.

Според прогнозите на агенцията през идната година качеството на активите в по-голямата част от банковия сектор в Централна и Източна Европа ще продължи да се влошава. Разходите за обезценяване на активи също вероятно ще останат високи.

Слабият растеж и високите разходи за обезценяване на активи ще засилят натиска най-вече върху банките в Словения и Унгария, които в много случаи имат "тънки" капиталови буфери и базовите оперативни печалби са слаби.

Дългосрочният рейтинг на банките в Централна и Източна Европа отразява най-вече потенциалната подкрепа от компаниите майки, като се отчитат и техните перспективи. По-ниските суверенни рейтинги на България, Румъния и Хърватия ("ВВВ" - лат. букви) и на Унгария ("ВВ+"), означават, че дългосрочните рейтинги на банките често са на нивото на рейтингите на страните, а перспективите за банковите институции отразяват тези за държавите.

Рейтингите на банките от Централна и Източна Европа могат да бъдат понижени, ако тези на банките майки бъдат поставени под натиск в бъдеще заради следващо изостряне на кризата в еврозоната или по-ясни сигнали от страните членки, че решенията на банките могат да доведат до загуби за кредиторите.

Продължаващото влошаване на качеството на активите, без да се подсили банковият капитал, може да доведе до понижаване на рейтинга за устойчивост на Словения, Унгария, Хърватия, България и Румъния. Според Fitch в момента няма голяма вероятност за рязко влошаване на кредитирането в Полша, Чехия и Словакия.

 

 

 

 

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 20 Декември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8815
GBP 2.4796 2.4887 2.3722
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив