Снегът, поледицата и другите зимни метеорологични условия не оказват забележимо влияние върху пътната аварийност, сочи проучването
Най-много ПТП по пътищата на Германия се случват по вина на шофьори на Mercedes и BMW. Това сочат експерти от застрахователната компания Generali на база анализ на застрахователните случаи в Германия през последните 2 години. На всеки сто автомобила Mercedes, застраховани в Generali, се падат 5,4 случая от обезщетенията за причинени вреди, а за BMW този показател достига 5,2 случая. По-внимателни зад волана са водачите на Fiat и Skoda, на които се падат по 4,6 застрахователни случая.
Честотата на инцидентите сред автомобилите до 75 конски сили е едва 6%, докато при возилата с мощност 250-300 к.с. този показател достига почти 20%.
Най-много ПТП-та са регистрирани в градовете и регионите с особено интензивно движение. Общото ниво на инциденти в цяла Германия при клиентите на Generali достига 11,7% (тоест това е вседи девети застрахован). В големите федерални градове този показател нараства: в Берлин е 15,5%, в Хамбург — 15,4%, в Бремен — 13,5%. Висока аварийност се наблюдава и в гъстонаселената област Рур, около Франкфурт на Майн, в Южна Бавария, при Ерфурт и в източната част на провинция Шлезвиг-Холщайн. Обратното – в провинция Мекленбург-Предна Померания и Бранденбург показателят достига 10,8%.
Анализът на Generali сочи още една любопитна подробност – сред водачите-мъже честотата на инциденти достига 11,4%, а при жените е само с процент повече.
Кои са най-рисковите и най-безрисковите дни на седмицата? В неделя рискът от ПТП в Германия е двойно по-нисък, отколкото в четвъртък или петък. Според експертите, това е така, защото в дните към края на работната седмица водачите бързат повече за някъде, което води и до повече инциденти на пътя.
Интересното е, че снегът, поледицата и другите зимни метеорологични условия средно не оказват забележимо влияние върху пътната аварийност.
По месеци - най-много катастрофи се случват през май и август. Това е така, защото през зимата водачите управляват с повишено внимание.
Generali основава проучването си на базата на почти 700 хиляди подадени заявления за обезщетение при настъпили застрахователни случаи в периода 2015 и 2017 г.