Insurance Europe публикува преди дни отговора си на консултация на Европейската комисия относно нейния план за действие за цялостна политика на ЕС за предотвратяване на прането на пари и финансирането на тероризма.
Insurance Europe предупреди, че планът за действие трябва да избягва да е концентриран върху банките и трябва да отчита факта, че макар банковият сектор да е уязвим към прането на пари и финансиране на тероризма, бизнес моделите и продуктите на застрахователите не се поддават лесно на такива операции. Всъщност това е потвърдено от собствените оценки на Комисията.
Въпреки това, като се има предвид, че наскоро мандатът за надзор над целия финансов сектор, включително застрахователите, беше предоставен на European Banking Authority (EBA), съществува реален риск EBA да приложи свързания с банковия надзор подход във всички сектори, като игнорира огромните разлики между финансовите сектори по отношение излагането им на риск за пране на пари. Този риск ще остане дори ако бъде създаден нов централизиран надзорен орган, който да поеме тази функция от EBA.
Освен това разпределението на междусекторната юрисдикция на EBA (или на нов централизиран орган) поставя под въпрос основата на европейската система за финансов надзор, която се основава на ясно разделение на задачите и компетенциите между европейските надзорни органи.