Споразумението не е окончателно и може да се провали
Една от най-големите американски банки Морган Стенли (Morgan Stanley) съобщи, че в съответствие с условията на извънсъдебно споразумение ще плати на правителството на САЩ 2,6 милиарда долара като компенсация за ролята си в ипотечния балон и последвалата финансова криза, съобщиха световните агенции, цитирани от БТА. Морган Стенли става поредната банка от Уолстийт, която е постигнала споразумение с федералните власти, след като Банк ъв Америка (Bank of America), Ситигруп (Citigroup) и Джей Пи Морган Чейс (JP Morgan Chase & Co.) платиха милиарди долари, отбелязва Асошиейтед прес.
Сумата от 2,6 милиарда долара ще покрие някои искове, които министерството на правосъдието е възнамерявало да внесе срещу Морган Стенли, свързани с ипотечното подразделение на банката, уточни финансовата институция в документи оп задължителния й отчет.
Министерството на правосъдието отказа коментар. Морган Стенли посочва, че споразумението не е окончателно и може да се провали.
Нюйорксата банка уточни, че ще преизчисли резултатите си за 2014 година във връзка със споразумението. Тя увеличава резервите с 2,8 милиарда долара, което ще намали оперативната й печалба за годината с 1,35 долара на акция. При отчитането на резултатите си през януари Морган Стенли съобщи, че печалбата й е била 2,95 долара на акция. Споразумението намалява почти наполовина печалбата на акция на Морган Стенли.
Американските власти са на мнение, че Морган Стенли и редица други големи банки през световната финансова криза са понижавали оценката си за риска за ценните книжа, които в крайна сметка са били продавани на американските ипотечни компании Фани Мей (Fannie Mae) и Фреди Мак (Freddie Mac). Това доведе до значителни загуби и за двете компании, отбелязва ТАСС.
Властите в САЩ вече няколко години се опитват да получат от Морган Стенли и други финансови институции големи суми, за да компенсират загубите, понесени от Фани Мей и Фреди Мак, както и средства на американските данъкоплатци, изхарчени в годините на финансовата криза.