Миналият месец Royal Dutch Shell получи окончателно разрешение да възобнови проучването и добива на нефт и газ в Северния ледовит океан за първи път от 2012 г. Насам
Royal Dutch Shell Plc обяви, че ще спре проучвателната дейност за находища на природен газ и петрол в офшорните зони на Аляска, след получените лоши резултати от ключово находище в Чукотско море, предаде "Ройтерс".
Компанията заяви, че не в било установено наличие на достатъчно количество нефт и газ находището "Burger J", разположено на около 150 мили от Бароу, Аляска, за да се обоснове по-нататъшно проучване на региона.
Shell обяви, че очаква да отчете загуби от около 4.1 млрд. долара заради оттеглянето си. Проектите на компанията в региона се оценяват на 3 мрлрд. долара, а още 1.1 млрд. долара са предвидени за бъдещи договорни задължения.
Миналия месец Royal Dutch Shell получи окончателно разрешение да възобнови проучването и добива на нефт и газ в Северния ледовит океан за първи път от 2012 г. насам.
Shell правеше сондажи в Чукотско море през 1989-1990 г. и откри природен газ, както и данни за наличие на петрол. Сега компанията се надяваше да открие в района голямо петролно находище.
Според изчисления на Геоложката служба на САЩ в Арктика има все още неоткрити петролни находища с общи запаси от 90 млрд. барела технически добиваем петрол, което се равнява на 13 процента от световните неразработени резерви.
Организации за защита на околната среда се противопоставят на офшорните сондажи в арктически води, тъй като промишлената дейност може да навреди на полярните мечки, моржовете, тюлените и застрашените китове, които вече са в опасност заради затоплянето на климата и намаляването на полярните ледове.
Най-големите енергийни групи са замразили проекти за 200 милиарда долара в опит да намалят разходите си в контекста на ниска цена на петрола.
Поевтиняването на петрола от миналото лято насам стана причина за спирането на 46 петролни и газови проекта с еквивалент от 20 милиарда барела петрол, сочат данни на консултантската фирма Wood Mackenzie.
Сред фирмите, които спират мащабни проекти в очакване на намаляването на разходите, са и гигантите BP, Royal Dutch Shell, Chevron, Statoil и Woodside Petrolium.