Здравеопазването е един от секторите, силно засегнат от проблема с „изтичането на мозъци" към Западна Европа. Около 500 доктори и 120 медицински сестри напускат България всяка година
Повече от милион и половина българи са емигрирали от 1999 година насам. По-голямата част от тях са завършили вече висшето си образование, но знаят, че ако се върнат в родината си ги очакват едни от най-ниските заплати. Това сочи репортаж на АФП за България.
Здравеопазването е един от секторите, силно засегнат от проблема с „изтичането на мозъци" към Западна Европа. Около 500 доктори и 120 медицински сестри напускат България всяка година. Това е довело до голям дефицит на специалисти в страната и в резултат не могат да функционират важни сектори в здравеопазването
Според изследването повече от 70 процента от семействата биха изпратили децата си зад граница. „Никой не иска да напусне страната си, но просто човек трябва да работи. Това е причината за емиграцията", споделя българска студентка.
Репортажът посочва и студенти, които след обучението си в чужбина се завръщат в България, за да внедрят знанията си в България. Но за съжаление техният брой е много малък.