Въвежда се банкова гаранция от 15 хил. лв. за самата фирма и по 5000 лв. за всяка площадка за извършване на дейности с излезли от употреба моторни превозни средства, електрическо и електронно оборудване
Това предвиждат предложени от Министерството на околната среда промени в Закона за управление на отпадъците. Целта на законопроекта, който отразява препоръките на Европейската комисия и вече е пуснат за обществено обсъждане, е да бъде ограничен сивият сектор в търговията с вторични суровини, като спре нелоялната конкуренция в този бранш, гласят мотивите.
При предварително третиране на автомобили и електроуреди се добива голямо количество отпадъци от черни и цветни метали, а лица без разрешение за дейност със скрап нелегално приемат металите, избягвайки изискването за банкова гаранция, е записано още в мотивите. Въвеждат се и по-строги изисквания за регистрация на лицата, извършващи дейности като търговец или брокер на отпадъци. Целта е да се избегнат злоупотреби и да се даде възможност на компетентните органи да упражняват по-ефективен контрол върху този вид дейност.
С цел намаляване на шума и замърсяването, от МОСВ предлагат пунктовете за вторични суровини да бъдат изнесени само в промишлени или складови зони. До 1 януари 2020 г. системите за разделно събиране трябва да осигуряват повторно използване на не по-малко от 50% от общото тегло на отпадъците от хартия, картон, метал, пластмаса и стъкло.