До момента броят на загиналите е 112 души
Експерти от китайски застрахователни компании предполагат, че обезщетенията от мощния взрив в китайския пристанищен град Тянцзин могат да достигнат $1,6 млрд.
Сходна е и оценката на Credit Suisse. Според финансовата компания, взривовете ще струват на застрахователите между 1 и 1,5 млрд. долара.
Застрахователни компании, сред които Zurich Insurance Group и Allianz, съобщиха, че са получили искания за обезщетения от засегнати от взривовете, но все още не могат да представят точната сума на потенциалните си загуби. Китайски застрахователи също очакват да бъдат засегнати.
"Все още е много рано да определим загубите от застраховки... като първоначалната загуба от застраховки е на стойност между 1 и 1,5 млрд. долара, като голям брой компании са засегнати", каза анализаторът Ариан ван Веен, който се позовава на съобщения в китайските медии.
Предварителните данни сочат, че са пострадали около 17 хиляди домове, над 1500 офиси на компании и са изгорели около 1000 магазина. 10 000 нови автомобили от марките Renault, Toyota, Volkswagen и
Land Rover, внасяни в Китай, са превърнати в скраб. Огромни са загубите и за имуществото и морските товари.
Китайските власти официално потвърдиха, че в склада е имало няколкостотин тона натриев цианид, химически разтворители и взриватели. От Китайския сеизмологичен център посочват, че мощността на
първия взрив е била три тона в тротилов еквивалент, а на втория - 21 тона. Ударната вълна от взрива е усетена в радиус от 10 километра от епицентъра на взрива. Взривът е бил толкова мощен, че
заради него се наложило да изключат китайския суперкомпютър Tianhe-1A. Зданието на националния компютърен център, в който се намира машината, е било повредено.
Тянцзин се намира на 96 км на югоизток от Пекин. В града живеят над 15 млн. души.
Междувременно тази сутрин е чут нов нов взрив.
Около 200 души, чиито жилища са пострадали от огромните експлозии, се събраха на протест с искане за обезщетения от правителството, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Експлозиите в Тянцзин са сред най-смъртоносните индустриални катастрофи в Китай в последните години. През юни 2013 г. при пожар в птицеферма в североизточната провинция Цзилин загинаха 121 души. През август 2014 г. жертвите на експлозия в металообработващ завод в източната провинция Цзянсу бяха 97, отбелязва Асошиейтед прес.