Фермери от САЩ планират да използват летящи безпилотни машини, все по-популярни с наименованието „дрони“, за да наблюдават своите полета с различни посеви
По този начин концепцията за странните автономни апарати, която към момента се използва предимно от Пентагона за убийствени мисии в Близкия Изток, може да намеря съвсем ново мирно приложение.
Пилотният проект в тази насока е дело на Денис Боуман, учен от Университета на Илиноис. Той планира да използва два куадрокоптера – тип дрони с четири перки, за да провежда въздушни огледи и да прави снимки на различни сектори от обработваеми площи, след което на база на тази информация фермерите да решават, къде реколтата има нужда от повече грижи. Дроните са разработени от френската компания Парот и са снабдени с камери и GPS модули.
Целта на пилотния проект е да бъде създаден устойчив модел, който след това да се мултиплицира в други земеделски региони на САЩ. Използването на по-бързо подвижните дрони ще позволи на фермерите да спестяват ценно време, през което те биха обикаляли посевите си. Освен това дроните ще могат да осъществяват и мониторинг на влиянието на различни хербициди върху реколтата, както и на разнообразни други показатели.