03 Януари 2025, 20:43 Днес (1) | Вчера (0)

Анализ показа трайни различия в социалната област между страните в ЕС

28 Септември 2012 15:08 ИНСМАРКЕТ по статията работи:
A+ A-
Последна редакция: 28 септември 2012, 15:10

Общата безработица се увеличава, наблюдават се значителни различия между държавите членки, финансовото положение на домакинствата се влошава, а все повече деца живеят в условия на бедност

Положението в Европейския съюз по отношение на заетостта и социалната област остава изключително тревожно през второто тримесечие на 2012 г., предаде пресслужбата на Европейската комисия.

 

Общата безработица се увеличава, наблюдават се значителни различия между държавите членки, финансовото положение на домакинствата се влошава, а все повече деца живеят в условия на бедност. Това сочат някои от основните констатации в последния тримесечен преглед на трудовата заетост и социалното положение.

През първото тримесечие на 2012 г. заетите на пълно работно време са положили най-много часове труд в Гърция и Австрия, а най-малко часове труд са отчетени във Финландия, Италия и Ирландия. Според анализа в Гърция, България и Кипър за периода се наблюдава бърз спад в заетостта.

Безработицата продължава да нараства и е достигнала исторически рекорд — 25.3 милиона души, с 2.6 милиона повече в сравнение с март 2011 г. Различията между страните отново са се задълбочили — ясно се открояват групата на държавите с по-добри показатели, от една страна, и тези в "периферията", от друга.

Отбелязва се и още един абсолютен рекорд — разликата между най-ниската стойност на безработицата в ЕС (в Австрия, 4.5%) и най-високата стойност (в Испания, 25.1%) е достигнала 20.6 процентни пункта. Броят на трайно безработните се е увеличил в 15 държави членки в сравнение с миналата година и е достигнал 10.7 милиона души. В момента трайно безработните представляват 4.5% от активното население.

Въпреки че не се е увеличила през второто тримесечие, през юли за ЕС безработицата сред младите хора е била 22.5%. Дванадесет държави членки отчитат младежка безработица над 25%, а само три остават под 10% - Австрия, Германия и Холандия.

Неблагоприятните перспективи за младите хора вещаят все по-голям риск от трайна безработица и загуба на икономическа активност, както личи от нарастващия брой младежи, които нито работят, нито продължават своето образование и обучение.

Актуалните подробни данни за 2011 г. открояват по-ясно общата картина на пазара на труда. Освен безработните близо 8.6 милиона души, предимно жени, са заети на непълно работно време. Още 10.9 милиона души попадат в сивата зона между икономическата пасивност и безработицата, като например тези, които са се отказали да търсят работа.

За периода 2009 г.-2011 г. брутният разполагаем доход на домакинствата е намалял в две трети от държавите в ЕС, като най-голям спад отчитат Гърция (15.7%), Ирландия (9%) и Литва, Испания, Кипър и Унгария (над 4% във всяка от четирите държави).

Тази тенденция рязко се различава от положението в скандинавските държави, Германия, Белгия, Словения и Франция, където благодарение на системите за социална закрила и по-стабилния пазар на труда доходите са продължили да се увеличават дори по време на кризата.

Процентът на децата, застрашени от бедност, нараства от около 10% в Дания и Финландия до над 20% в Испания, Гърция, България, Португалия, Италия, Румъния, Латвия, Полша, Литва и Люксембург.

Размерът на детските надбавки, както и ефектът от тях се различават значително на територията на ЕС. Възможността да се осигурят грижи за децата на достъпни цени е изключително важен фактор, за да могат родителите и най-вече майките да ходят на работа.

Гражданите на страните, където намалението на доходите е най-чувствително, са и по-склонни да възприемат по-критично социалното си положение, сочи проучване на Евробарометър от 2012 г. за социалния климат.Задълбочаващи се различия

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 03 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8950
GBP 2.4796 2.4887 2.3530
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив