Премиерът на Гърция обвини Германия, че използва правни трикове, за да избегне плащането на репарации за нацистката окупация на страната му
Късно във вторник Алексис Ципрас заяви пред парламента, че ще подкрепи създаването на специална комисия, която да проучи въпроса.
Берлин смята въпроса за отдавна приключен, а според източник на "Ройтерс" мнозина от консервативните депутати в Бундестага са били раздразнени от гръцките претенции и заплашили, че следващия път няма да подкрепят помощен план за Атина.
"След обединението на Германия през 1990 г. бяха създадени правни и политически условия за уреждането на този въпрос. Но след това германското правителство предпочете мълчанието, правните номера и бавене", каза Ципрас по време на дебатите.
"И се чудя - понеже в наши дни на европейски ниво много се говори за морал - морална ли е подобна позиция. Не поучаваме никого, но е не искаме нас да ни поучават", добави той.
Никое гръцко правителство не е уточнявало размера на репарации, които иска от Берлин. През 1960 г. тогавашната Западна Германия плаща 115 милиона марки, а 30 години по-късно всички страни, включително Гърция, подписват договор, с който се отказват от претенции към обединената държава. През 2012 г. парламентарна комисия бе изчислила, че Атина трябва да получи 162 млрд. евро.
Сега Ципрас твърди, че плащането отпреди 55 години било само обезщетения за жертвите на нацизма, но не и за разрухата от окупацията в периода 1941 - 1944 г. Според него въпросът за репарациите е "много технически и деликатен", но и че лично той има дълг да намери отговора.
Премиерът косвено обвърза темата с тази за финансовата помощ за страната му. "Ще спазим ангажиментите си изцяло, но и ще настояваме да бъдат изпълнени всички задължения към Гърция и гръцкия народ", добави той.