БНБ вече е направила стъпки, които да подготвят разговор между президента Росен Плевнелиев и президента на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги за желанието на България да се присъедини към единния надзорен механизъм на ЕС, известен като банков съюз
Това съобщиха от централната банка след като вчера на консултации при държавния глава беше постигнато споразумение България незабавно да започне стъпки към присъединяването към механизма.
За целта от БНБ са влезли в контакт с изпълнителния съвет на ЕЦБ. От централната банка посочват и че са започнали разговори с председателя на Европейския банков орган Андрея Енрия. В тях се иска преглед на качеството, капацитета, практиките и процедурите на управление "Банков надзор" в БНБ. "Когато това се случи, резултатите ще бъдат публично оповестени", посочват от пресцентъра на БНБ.
Споразумението за този преглед също беше постигнато вчера на консултациите при държавния глава.
От БНБ посочват, че заради липсата на политически консенсус по предлагания от институцията специален закон, с който да се решат проблемите в КТБ, тя продължава с процедурата на специален надзор. Максималният срок на този надзор е 6 месеца, но за КТБ той беше наложен за 3 месеца.
"При продължаване на политическите консултации за търсене на консенсус относно цялостното решаване на казуса КТБ за защита на интересите на депозантите в КТБ с влогове и над 196 хиляди лева и при постигането на такъв консенсус, централната банка е готова да предостави своя експертен потенциал в изпълнение на такова решение", се посочва още в съобщението.