В България значителен брой от безработните са изпаднали извън стандартната социална защита. Тези хора не получават обезщетения за безработица или социални помощи и разчитат на семейната солидарност или на работа “на черно”
Този извод за страната ни се прави в новия Доклад за заетостта и социалното развитие в Европа за 2013 г., съобщи пресслужбата на Европейската комисия. Продължава поляризацията на заплатите в Европа, нараства работата на непълно работно време.
Ако тези тенденции се запазят, дори и постепенен спад на равнището на безработица няма да е достатъчен, за да намали бедността, предупреждава докладът за социалната перспектива пред Европа. Само половината от хората, намерили и започнали нова работа, могат да се измъкнат от бедността, констатира европейският преглед.
Дали това ще стане, зависи много от вида на намерената работа, от големината на домакинството, както и дали партньорът има работа. Хората, които получават обезщетения за безработица, е по-вероятно по-бързо си намират работа, отколкото тези, които не получават пари от борсата, сочи анализът, противно на широко разпространените схващания в това отношение.
Тази закономерност важи най-вече за добре изградените системи за социални обезщетения, където е заложено е изискването да се търси работа. Този подход насърчава по-доброто съответствие между професионалните умения и намирането на по‑качествени работни места.
Безработните, които не получават обезщетения, имат по-малки шансове за намиране на работа, тъй като вече не са задължени да си търсят работа, за да взета паричната помощ, твърди докладът. Като страни, в които хората без препитание изпадат и от системите за социална защита, се посочват Полша и България.