В някои аспекти имигрантите са дори по-добре квалифицирани от местното население. 25% от възрастните българи и румънци, които пристигат в Германия, имат висше образование. Този дял сред всички имигранти е 29 на сто, а сред германците – 19%
Едва ли има друга тема, която да е толкова противоречиво обсъждана, колкото имиграцията на България и Румъния. От началото на годината гражданите на тези държави могат да работят напълно законно в Германия без всякакви ограничения. Фокусът обаче е преди всичко върху това дали те ще могат да получават социални помощи, пише германското списание "Шпигел".
Според Института по германска икономика в Кьолн обаче дискусията трябва да се насочи към квалификацията на имигрантите. Според проучване на института по-голямата част от тях са добре образовани. Така те допринасят за справяне с недостига на работа ръка. В някои аспекти имигрантите са дори по-добре квалифицирани от местното население. 25% от възрастните българи и румънци, които пристигат в Германия, имат висше образование. Този дял сред всички имигранти е 29 на сто, а сред германците – 19%.
Особено положително влияние за иновациите във федералната република оказва фактът, че около 10% от имигрантите са завършили специалност в областите математика, информатика, природни науки и техника. Сред българите и румънците този дял е 8 на сто, а сред цялото население на Германия – 6 на сто.
Според института, който е близък до работодателските организации, имиграцията ще смекчи негативните ефекти от демографските промени. Чрез пристигащите специалисти ще се подобри икономиката в Германия и това от своя страна ще окаже положително влияние върху публичните финанси. Освен това експертите от института твърдят, че Германия се нужда от още напредък в конкуренция за чуждестранна работна ръка.