Изпълнителните директори на големите фирми подхождат с много по-малко оптимизъм към световната икономика в сравнение с миналата година, съобщава Би Би Си, позовавайки се на изследване, оповестено на Световния икономически форум в Давос
Ежегодното изследване на PwC сочи, че едва 37% от бизнес лидерите са на мнение, че икономиката ще се подобрява през 2015 г., в сравнение с 44% в началото на миналата година. Не е изненада, че ръководителите на руски фирми са най-песимистично настроените днес, а преди година са имали най-големи очаквания за положително развитие; зад това най-вероятно се крие кризата на руската икономика, причинена от санкциите на Запада и ниската цена на петрола.
Британските фирми все повече се притесняват от липсата на квалифицирани кадри, като процентът изпълнителни директори, които смятат, че в близко бъде ще имат проблеми при намирането на подходящи служителите, се е увеличил от 64 до 84 в рамките на последната година. Германия, Франция и Испания са изправени пред сходен проблем, въпреки че степента му не е толкова значителна.
Сред основните причини за този проблем на Великобритания е високото ниво на заетост, което означава, че свободните кадри са относително по-малко, но от значение са и значителните разлики между нуждите на бизнеса и специалистите, подготвяни от образователната система.
На глобално равнище основните притеснения на лидерите са геополитическите конфликти, прекомерната държавна регулация и киберсигурността. Според доклада, представен на Световния икономически форум в Давос, "киберсигурността се е изкачила много нагоре в сравнение с последната година заради нападенията срещу гейминг и развлекателни мрежи, а се очаква рисковете в тази сфера да се увеличават".
Ръководителят на PwC Денис Нали коментира, че "увереността на изпълнителните директори в страните - производители на петрол, по целия свят е намаляла заради резкия спад на цената на суровината. Руските изпълнителни директори например бяха сред на-позитивно настроените миналата година, но тази година не демонстрират никакъв оптимизъм".
"Същото наблюдаваме и в Близкия изток, Венецуела, Нигерия", каза той.
Изпълнителните директори посочват, че САЩ са най-важният за растежа пазар през 2015 г., като за пръв път от пет години насам това не е Китай.
В изследването на PwC участват повече 1300 изпълнителни директори от 77 страни, интервюирани в последното тримесечие на 2014 г.