"Няма административен механизъм, чрез който да се увеличат заплатите, единственото решение е държавата да се пребори с корупцията". Това заяви вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин в студиото на Нова телевизия
"Дори, когато върви икономиката, работните заплати не са най-бързо растящите. Бизнесът разчита на ниското заплащане на труда като фактор, който помага дейността му", обясни причината за ниските доходи министърът на труда.
Според него решението е с промените, които сега се разписват за привличане на работна сила от чужбина. "За да дойде чужденец, той трябва да взима минимум над 3 пъти на средната работна заплата и да е висшист", обясни той.
"Много разчитам на дуалната система, тя е принципна промяна. Т.нар. висшисти си намират най-лесно образование, проблемът е, че те започват трудовия си стаж на 25 години", каза министърът по повод високия процент на безработица и същевременно хилядите незаети работни места.
"Липсват майсторите. Хора със средно образование, добри заварчици, автомонтьори, стругари, хора в машиностроителното произвоство", обясни министърът. Той бе скептичен, че класическият пример на бежанци - семейство от Сирия с деца биха се справили с минимална работна заплата.
"В националния план за заетост имаме символични места за бежанци", каза Калфин и призна, че повечето от нелегалните имигранти в станата ни не искат да останат тук.
"Те идват масово без документи. Нямат документи за самоличност, съответно - за завършено образование. Имаме ангажимент за 500 бежанци от други страни, който вече е поет", заяви министърът.
Според него принципът за разпределяне на мигранти в Европа: "Взимай или плащай" не е справедлив. Отпуска се еднократна помощ от 6000 лева, но следват множество пробеми, призна Калфин.
"Целият проблем с бежанците, цялото това огромно каналджийство, хиляди километри минават тези хора. Между бежанците има много хора, които бягат от страни, в които няма военен конфликт", каза вицепремиерът.
"Не може да сме всички заедно, когато идва Арабската пролет и изведнъж... да изчезнат. САЩ, които са важен партьор и имат принос към това, което се случва в Близкия Изток, да съдействат", призова Ивайло Калфин.
Относно темата за еднократната парична помощ за раждане, социалният министър бе категоричен, че тя е символична и не бива да бъде отменяна. Проблемът с децата, които биват изоставяни е въпрос и на здравна култура. Социалният министър призна, че има цели квартали, села, където децата се водят болни от епилепсия, астма.
Той спомена и за опитите за заобикаляне на промените в закона, които изравняват условията за социално подпомагане на хора с граждански брак и фактическо съжителсто. "Няма как социалните работници да влизат в спалните на хората", каза Калфин.