От ведомството обявиха, че проверките ще продължат
Биопроизводители протестират пред Министерството на земеделието, храните и горите с искане за оставка на министър Румен Порожанов и за незабавни промени в нормативната уредба за биоземеделие, съобщи БНР. Повече от половин година биопроизводители и чиновници от агроведомството обсъждаха пректонаредба 5 за дейността на биопроизводството и накрая тя излезе във вид, който ще доведе до фалит целия сектор, твърдят протестиращите. Преди няколко дни министерството направи нови промени, отговарящи на исканията на биофермерите, но те са недостатъчни, за да тушират недоволството, тъй като са предложени и други промени, които не са съгласувани със сектора, подчертават биоземеделците.
Приетите в края на миналата година промени в наредбата предвиждат, че ако само в една партида биопродукция бъде открито дори минимално количество от неразрешени за биопроизводството вещества, то контролният орган веднага трябва да започне процедура по отнемане на сертификата на цялото стопанство. Според производители е възможно въпросното замърсяване да е единичен случай и да се дължи на външен източник, а не на опит за измама от фермера.
За създалата се ситуация биопроизводителите са информирали Международната федерация на движението за биологично земеделие и Главна дирекция "Земеделие" на Европейската комисия.
Междувременно Министерството на земеделието, храните и горите излезе със съобщение, че ще продължи да провежда политика, гарантираща високото качество на българската биологичната продукция.
През последните години биологичното земеделие в България бележи значителен ръст. Само за периода 2010–2016 г. увеличението на площите в страната е с 35% по данни на Европейската комисия. През този
период България е на първо място по растеж в ЕС. През 2014 г. площите с биологична продукция са 74 350 хектара, а през 2017 г. вече са 136 629. Респективно операторите през 2014 г. са 4092, а през
2017 г. - 6822, като най-високият им брой е отбелязан през 2016 г. – близо 7300.
Тези производители се контролират от 17 контролиращи лица, като принципът на избор е доброволен от страна на биологичните оператори. От началото на 2019 г. едно от тях се е отказало от дейност, а
на други 5 срокът на разрешителното за дейност изтича. Същите са подали искания за издаване на разрешителни за извършване на контролна дейност, като контролиращи лица.
Земеделското министерство посочва, че засиленият контрол ще продължи, както за всички контролиращи лица, така и за операторите в система на контрол.