Епикризата от болницата да бъде оценката на степента на увреждане, а не заключението на ТЕЛК, е една от идеите за промяна при инвалидните пенсии, съобщи в интервю за "Сега" шефът на Агенцията за хората с увреждания Минчо Коралски
Така ще се съкрати времето за издаването на удостоверението, ще намалее корупцията, ше се спестят и средства, поясни той.
"Дълбоко се съмнявам, че една болница в която са инвестирани милиони левове, ще рискува да си изгуби акредитацията заради една пенсия от 100 лв., ако епикризата е погрешна. Още повече, че тя отива в здравната каса, може да има контрол върху нея", изтъква Коралски и напомня, че сега ТЕЛК-овете работят по документи и "ако вкараш фалшиво изследване, няма как да се хване".
С оценката от болницата човекът ще отива в социална комисия, която вече ще преценява от какво той има нужда - пенсия по болест, преквалификация, за да продължи да работи, винетка (но само ако се придвижва с адаптирана кола).
Предвижда се още инвалидна пенсия да се даваq само ако човек е загубил изцяло работоспособността си или не работи. Ако работи на предишния си пост, няма да получава и пенсия, а ако е преминал на по-нископлатена длъжност, доходът му ще се допълва.
По думите му сега работят едва 10 - 15% от хората с увреждания в трудоспособна възраст, в същото време половината от парите от европрограмите за адаптиране на работни места са останали непохарчени, защото само 22-ма работодатели са кандидатствали.
""Нещо изключително важно, което предложих, е класификаторът на СЗО за функционалните възможности на хората с увреждания. Този стандарт, който всички напреднали страни вече ползват, връзва здравното състояние на човека с околната среда, в която живее, с работата му. В модерните системи се правят две оценки - как моето увреждане се отнася към заобикалящата ме среда - града, жилището и тн. Когато обаче работя - в каква степен мога да си изпълнявам работата. Връщам се на работа - няма пенсия. Намира ми се друга работа, там съм с по-малка заплата - получавам пенсия. Не работя или не искам - получавам пълбната пенсия. Няма да има задължаване на хората да работят," каза шефът на агенцията.