На компанията бяха необходими 20.5 млрд. лири от държавния бюджет, за да избегне срив в разгара на финансовата криза през 2008 г., като правителството получи 43% от акциите срещу подкрепата си
Министерство на финансите на Великобритания обяви, че ще продаде 12% от акциите на Lloyds Banking Group на инвеститори на дребно през пролетта на 2016 г, на обща стойност приблизително 2 млрд. британски лири (3.04 млрд. долара). В съобщението на министерството се казва, че това е част от плановете на правителството да върне банката до пълна частна собственост.
Продажбата се очаква да бъде най-голямата приватизационна сделка от 80-те години. насам, когато консервативното правителство на Маргарет Тачър продаде акции от British Telecom на стойност 3.9 млрд. лири и дял за 5.6 млрд. лири на British Gas.
Освен да набере средства за погасяване на дълга на страната, продажбата има за цел да насърчи обикновените британци да инвестират на фондовия пазар, което е част от политиките на сегашното консервативно правителство.
Акциите ще бъдат предложени на инвеститорите на дребно с отстъпка от 5% от пазарната цена, с бонус акция на всеки 10 акции за тези, които задържат техните инвестиции за повече от една година. Стойността на бонуса ще бъде ограничен до 200 паунда на инвеститори, заяви финансовото министерство.
Хората, които кандидатстват за инвестиции в размер на по-малко от 1 000 лири ще бъдат с приоритет, обявиха от министерството.
На компанията бяха необходими 20.5 млрд. лири от държавния бюджет, за да избегне срив в разгара на финансовата криза през 2008 г., като правителството получи 43% от акциите срещу подкрепата си.
Министерството на финансите вече успя да си върне почти 75% от средствата, използвани в спасяването на банката, чрез продажба на акции на институционални инвеститори от септември 2013 г. насам. В момента правителството притежава малко под 12 процента от компанията.
По време на националните избори във Великобритания, министър на финансите Джордж Озбърн заяви, че ще се стреми да продаде част от акциите на правителството на частни инвеститори, ако Консервативната партия спечели мнозинство.
Озбърн се продължи с продажбата, която се разглежда като символ на възстановяването на Великобритания от финансовата криза, въпреки опозиция от някои от институционалните акционери на Lloyds, които смятат, че правителството би могло да избегне ненужни разходи за данъкоплатеца, ако продължи да предлага дела си на пазара.
Правителството е продало почти 13 процента от банката след определянето на Morgan Stanley през декември да предлага акциите на правителството на фондовия пазар.