САЩ продължават да бъдат страната с най-много милионерите, но Азия, оглавявана от Китай, догонва Северна Америка според критерия частни богатства, сочат резултатите от проучване на компания Би Си Джи, цитирано от "Франс прес"
"Когато става дума за богатства, мисля, че важното място вече е Азия", резюмира Федерико Бургони, отговарящ за проучването за азиатско-тихоокеанския район.
Изследването не анализира състоянията в недвижими имоти, ограничавайки се с активите, които бързо могат да се мобилизират. С 6.9 милиона домакинства, чието състояние превишава 1 милион долара през 2014 година, САЩ остават категоричен лидер в класацията пред Китай, където живеят два пъти по-малко милионери в долари - 3.6 милиона.
При все това от 2.1 милиона домакинства по света, които са станали милионери между 2013 и 2014 година, над 60% са в Азия, според Би Си Джи, която публикува всяка година проучване за благосъстоянието в световен мащаб.
Тази категория не включва Близкия изток, който е класиран отделно от Африка, и Япония, където богатствата почти не са се увеличили, макар Страната на изгряващото слънце да остава трета в класацията по брой на милионери с 1.12 милиона домакинства.
Общо частните състояния са се увеличили с близо 12% през 2014 година, което е същият темп, какъвто бе отчетен и предходната година, за да достигнат 164 трилиона долара, от които малко над 40 на сто са притежание на хора, чието състояние надвишава 1 милион долара.
Проучването на Би Си Джи обхваща 62 страни. Това е по-малко от една трета от държавите по света, но пък близо 95 на сто от световната икономика.