Първата по рода си мярка в глобален мащаб ще забрани на банкерите в ЕС да си отпускат допълнителни възнаграждения, по-големи от техните заплати
Европейският съюз изготви окончателния вариант на закона за ограничаване на банкерските бонуси. Първата по рода си мярка в глобален мащаб ще забрани на банкерите в ЕС да си отпускат допълнителни възнаграждения, по-големи от техните заплати.
Великобритания беше единствената държава от 27-те, която се обявяваше против въвеждането на таван за банкерските бонуси, тъй като вижда в новите правила заплаха за ключовото за нея Лондонско Сити.
Законът ще влезе официално в сила през януари догодина, но ще се прилага за бонусите, платени от 2015 г. нататък.
Новата мярка е замислена да успокои обществения гняв в преживяващата икономическа криза Европа срещу културата на бонусите, която според мнозина политици е насърчила поемането на рискове, довели банковите системи в редица страни от еврозоната до ръба на разпада. Тя ще направи по-трудно раздаването на огромни допълнителни възнаграждения.
Част от евродепутатите, с мисъл за изборите за ЕП догодина, искаха да направят нормативната уредба още по-строга, докато други техни колеги се опитаха да провалят реформата.
Новите правила оставят възможност за плащане на щедри бонуси под формата на акции, облигации и други финансови инструменти, в случай че акционерите в съответната банка разрешат. Те обаче въвеждат в ЕС най-строгия режим на бонусите в целия свят. Това поражда риск от прехвърляне на банкери във финансови центрове извън Европейския съюз.
Най-заплашен от новия европейски закон е британският финансов сектор, който е от жизненоважно значение за националната икономика.
Европейските банки отдавна предупреждават, че новите правила ще ги поставят в неблагоприятно положение спрямо американските. Те искат бонусите да бъдат ограничени, само ако мярката бъде наложена в цял свят.