Сред предложените мерки са насърчаване на националните данъчни органи да обменят повече данни за дейностите на данъкоплатците, включително да си предоставят взаимен достъп до бази данни
Европейският съюз засилва борбата с данъчните нарушения, като предприема по-строги мерки срещу трансграничните измами с ДДС, съобщиха от Европейската комисия.
ДДС, който се начислява при продажбите на стоки и услуги, е един от основните източници на данъчни постъпления за правителствата – той дава над 700 млрд. евро годишно в страните от ЕС.
Всяка година обаче почти 1/5 от потенциалните приходи от налога в ЕС не постъпват в държавните бюджети. Като част от засилващата се борба с данъчните измами, ЕС планира да задълбочи сътрудничеството си със съседни страни по отношение на ДДС, посочиха от Еврокомисията.
Специално внимание ще се обърне и на електронните услуги. Според оценки особено много са нарушенията с данъка с участието на лица от страни извън ЕС в бързо развиващите се сектори на телекомуникациите и електронната търговия. Измамниците често се възползват от разликите между държавите и липсата на обмен на информация между тях. Услуги, предлагани по електронен път, често се предоставят от сървъри и предприятия от страни извън ЕС.
В сравнение с традиционните сделки при този вид покупки често е по-трудно да се идентифицират доставчиците, клиентите и мястото на доставка. В резултат от това е по-трудно да се проследи дали ДДС е платен. ЕС се надява чрез по-тясно сътрудничество с международни партньори да разработи по-ефективни инструменти за борба с данъчните измами и така да помогне на държавите да събират дължимите данъци и да допринесе за защитата на публичните им финанси.