Това е най-голямата сделка засега за такъв вид кредити, вземат ги норвежци
Рекордна сделка за продажбата на просрочени фирмени кредити е сключила УниКредит Булбанк. От съобщение на финансовата институция става ясно, че тя е продала портфейл от обезпечени и необезпечени задължения по кредити на корпоративни клиенти от 93 млн. евро. Купувач е специализираната "Агенция за събиране на вземания.” Тя е дъщерно дружество на норвежкия B2Holding, пише в. "24 часа".
Цената, по която е станала продажбата, не е обявена. В повечето случаи такива сделки стават за максимум 30% от номиналната им стойност. Това означава, че продадените от Булбанк дългове са поне за 560 млн. лева.
През есента на миналата година B2Holding купи кредити за 370 млн. евро от Търговската банка на Румъния. С това тази сделка се превръща в най-голямата досега продажба на корпоративни заеми. От фирмите, които се занимават със събиране на вземания очакват това да раздвижи пазара на проблемни фирмени кредити, който досега не бе особено активен.
Сделката е част от плана на "УниКредит груп” за продажба на активи с влошено качество с цел укрепване на кредитния профил, коментираха от Булбанк.
Сделката не била нещо необичайно, а била част от плана за изчистване на портфейла на банката от проблемни кредити. Това се правело във всички държави, където "УниКредит” работи, като България е една от тях. Такава сделка имало наскоро и в Словения. Купувачът се е съгласил на цената за продаваните кредити и на база на информацията за обезпеченията по тях.
От банката отказаха да влязат в конкретика за фирмените кредити. Уточниха обаче, че те са продадени в пакет.
През миналата година след стрес тестовете на Европейската централна банка, които показаха, че "УниКредит груп” има най-малкия капиталов буфер сред смятаните за важни за финансовата система банки, от италианската финансова група обявиха, че планират да привлекат 13 млрд. евро чрез емитиране на права, да продадат проблемни заеми и да намалят разходите. Това са част от мерките от най-голямото преструктуриране с цел повишаване на капиталовите нива и рентабилността. Целта е през 2019 г. да бъде достигната нетна печалба от 4,7 млрд. евро с възвръщаемост от 9% върху материалните активи.
Като част от тригодишна стратегия банката планира да съкрати 6500 работни места, стремейки се към годишни икономии на разходите за 1,7 млрд. евро.
Наскоро бе обявено, че италианската финансова група продава за 3 млрд. евро бизнеса за управление на активи, ръководен от Pioneer Investments, и полското си подразделение Bank Pekao за 2,4 млрд. евро.