Средната сума по един депозит, открит от домакинствата в банка, е 600 лв. Това показват данните на Българската народна банка (БНБ) за структурата на влоговете в страната към първото шестмесечие на 2003 г.
Трябва да се има предвид, че общият брой на депозитите, открити от граждани, е точно 10 млн. (валутни и левови), докато броят на населението в България е под 8 млн. души, което означава, че всеки вложител има по няколко сметки.
Данните на централната банка показват още, че над 60% от спестените пари на населението са във валута. Запазва се тенденцията над две трети от спестяванията да се държат в разплащателни сметки или в едномесечни депозити.
При левовите вложения средната сума на един депозит е 260 лв. Около 95% от общия брой открити влогове в лева от граждани са на сума до 1000 лв. В тези граници са концентрирани обаче едва 30% от спестяванията. Това означава, че преобладаващата част от населението няма възможност да спестява. Средната сума на депозитите до 1000 лв. е едва 82 лв. Други 36% от левовите спестявания на граждани са в диапазона 1000 - 5000 лв., като средната сума тук е точно 2000 лв. В страната ни има и около хиляда "едри" вложители, като средната сума на техните депозити е 130 хил. лв.
Статистиката на БНБ показва, че банките продължават да работят с изключително "къси" пари. Три четвърти от спестяванията на населението са до един месец. На виждане са 54% от общият вложен от гражданите ресурс, а други 21 на сто са влогове до един месец.
По-тлъстите спестявания обаче са във валута. Ако левовите депозити са близо 9 милиона, тези в чужди пари са само един милион, но пък средната сума тук е 3400 лв. Близо половината от вложенията са между 1000 и 10 000 лв. "Големите" депозанти са четири хиляди, а средната сума на един техен влог е 100 хил. лв. Подобно на левовите влогове и при валутните срочността е много къса. Една трета от тях са на виждане, а друга една трета са в срочни депозити за един месец. Според банкери късият матуритет, който статистиката показва, не бива да се абсолютизира, защото въпреки че населението открива краткосрочни депозити, в действителност те многократно се продължават автоматично.