Основните проблеми в българското здравеопазване са отбелязани достъпът до терапия и качеството на здравните услуги, както и правата на пациентите
Българите доплащат в аптеките 50% от стойността на лекарствата си. Това обявиха от Националната пациентска организация по време на първата конференция, посветена в неравенствата в системите на здравеопазването в новите държави-членки на Европейския съюз. Като основни проблеми в системата у нас са отбелязани достъпът до терапия и качеството на здравните услуги, както и правата на пациентите.
Сърбия е посочена като единствената държава, която се нарежда след нас по качество на здравеопазването.
В Дания например, пациентът има годишен лимит около 200 евро, който може да плати от джоба си за лекарства. Всичко останало се покрива от здравните фондове, коментира председателят на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасарджиев. Друг проблем е навлизането на индикативните лечения и терапии, което у нас става за около 4 години. Тук обаче не сме последни в класацията, защото в Харватска, например, още няма новите лекарства, които има у нас.
Според министъра на здравеопазването Десислава Атанасова е необходим анализ на разходите в системата. По думите й, на този етап здравната вноска няма да бъде увеличавана. Повече средства у нас трябва да бъдат инвестирани в профилактиката и доболничната помощ, смята министър Атанасова.
Според нея, след като от следващата година разходите за здравеопазване ще нараснат, трябва да се прецени дали парите се използват ефективно, към каква част от системата трябва да бъдат насочени и дали намаляват нивата на заболеваемост сред населението, защото тенденциите не са положителни въпреки увеличението на парите за здраве всяка година.