Българите сменят банката си най-често заради високи такси, показва проучване на "Нилсен Адмосфер България", цитирано от econ.bg.
Други причини, която ги кара да изберат друга финансова институция, са по-добри лихви, липса на такси, ползи за клиента и постоянно, бързо и цялостно обслужване. На въпроса дали са доволни от настоящата си банка, 4 от 5 клиенти отговарят положително. Може би тази степен на удовлетвореност също допринася за факта, че 70% от клиентите не са сменяли банката си през последните 3 години.
От хората, които използват някакъв вид банкова услуга или продукт, 80% са доволни от банките, на които са клиенти, по отношение на техните сметки, такси, клиентско обслужване и т. н. Обикновено жените са по-доволни от избора си на банка, отколкото мъжете. Само 5% от банковите клиенти изразяват недоволство. 15% са неутрални по темата - те са нито доволни, нито недоволни от банковите институции, с които са обвързани.
Преобладаващото удовлетворение от банковите институции допринася към лоялността на тяхната клиентела. Малко българи споделят, че са сменили банката си през последните 3 години - 23%.
В края на декември официалната банкова статистика отчете, че общата сума на депозити на домакинства в банковата система възлиза на 61,042 млрд. лв., което, приравнено към БВП на страната, се равнява на 51,8% от него. През изминалата 2020 г. депозитите са нараснали с 1,7% повече от ръста им през 2019 г.
Невъзможността да се предприемат пътувания и екскурзии, отлагане на разходи за текущо потребление се смятат за основните причини за нарастващите обеми привлечени средства в банковата система. Страхът от загуба на доход също е причина спестяванията да бъдат под формата на депозити, както и нежеланието свободните средства да бъдат инвестирани поради все по-малката склонност да бъде поеман риск в тази ситуация.
Ръст в привлечените средства под формата на депозити се оказва явление, което не е характерно само за България, но и за страните от еврозоната, въпреки спадовете на икономиките в резултат на коронакризата. Данните на ЕЦБ сочат, че в края на декември 2020 г. общият темп на прираст на привлечени средства на домакинства е 7,6%. Към същия период привлечените средства възлизат на 8,34 трлн. евро.