България - най-бедната страна членка на ЕС и една от малкото финансово стабилни в съюза - замрази за неопределено време плановете си да въведе единната европейска валута
България - най-бедната страна членка на ЕС и една от малкото финансово стабилни в съюза - замрази за неопределено време плановете си да въведе единната европейска валута, пише в днешното си електронно издание в. "Уолстрийт джърнъл".
В интервюта в София премиерът Бойко Борисов и министърът на финансите Симеон Дянков са заявили, че решението за отлагане на плановете за влизане в еврозоната - отдавнашна стратегическа цел на последователни правителства в бившата комунистическа страна - е дошло в отговор на влошаващите се икономически условия и нарастващата несигурност около перспективите за съюза, наред с решителната промяна в общественото мнение в България, която навлиза в трета година на програма за икономии.
"Инерцията в мисленето ни се промени, както и сред обществеността (...) Точно сега не виждам ползи от влизане в еврозоната, само разходи", казва Дянков. "Обществеността с право иска да знае кой ще трябва да спасяваме, когато се присъединим? Твърде рисковано е за нас, а и не е сигурно какви са правилата и какви вероятно ще бъдат след една или две години", допълва финансовият министър.
България е поредната страна, водеща предпазлива фискална политика, чийто ентусиазъм за еврото се охлади, отбелязва вестникът, споменавайки за Литва и Латвия.
България получи похвали за успешното намаляване на бюджетния си дефицит до 2.1 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) през 2011 година чрез понижаване на заплатите и пенсиите, припомня изданието. Икономиката е стабилизирана с валутен борд, заради който правителството трябва да води затегната политика.
След три години на строги фискални мерки София вече покрива всички критерии за влизане във валутно-курсовия механизъм (ERM), последния етап преди приемане на еврото, се посочва също в публикацията.
Премиерът Бойко Борисов обаче заяви, че опасенията са подсилени от нарастващите спорове между хората, определящи политиката, някои от които подкрепят призива на Германия да се отдаде предимство на фискалната дисциплина пред икономическия растеж, а други искат по-експанзионистична политика, допълва вестникът.
"Сигурен съм, че сега ще наблюдаваме задълбочаващото се разделение в Европа, тъй като много правителства не са готови да преглътнат трудните решения, които трябва да вземат. Прилича на разглезено дете, което не иска да отиде на зъболекар, за да оправи развалените си зъби, въпреки че манипулацията е необходима", посочва Борисов. "Този момент е решаващ за еврозоната и за ЕС", допълва премиерът.