За поредна година България е на едно от последните места в Европа по медийна грамотност, показва сравнителен анализ, изготвен от института "Отворено общество" - София. Индексът за медийната грамотност бе създаден през 2017 г. в отговор на разпространението на фалшивите новини и феномена "пост-истина", за да измери потенциала за устойчивост към тях и да допринесе за намиране на решения.
Той оценява и класира 35 страни в Европа според техния капацитет да устоят на негативните ефекти на фалшивите новини. Индексът предлага модел за измерване на медийната грамотност, според който в държавите, в които медиите са по-свободни, хората – по-образовани, а доверието между гражданите – по-високо, може да се очаква по-голяма степен на медийна грамотност.
На върха на класацията за 2019 г. са Финландия, Дания, Холандия, Швеция и Естония. Финландия е първа, като има значителна преднина пред другите със 78 точки от 100. Дания е на 2-ра позиция със 72 точки, а Холандия и Швеция имат по 71 точки. Последните пет страни са Северна Македония (с 12 точки), Турция (19 точки), Албания (22 точки), Босна и Херцеговина (24 точки) и Черна гора (с 29 точки).
България е на 32-ра позиция с 36 точки. В сравнение с предишните издания на индекса страната отбелязва известно подобрение - увеличение с по две точки годишно, но все още остава в дъното на класацията. И тази година няма друга страна-член на ЕС, която да е след България.
Сравнението на резултатите от предходната година показва най-значително влошаване в резултатите на Чехия и Словакия, следвани от Латвия, Полша, Литва и Румъния. Най-значителното подобрение между 2018 г. и 2019 г. се наблюдава при Турция (с 4 точки), но страната остава предпоследна.