България е измежду държавите, отказали да предоставят данъчна информация пред Европейския парламент, предаде Евроактив Франция
Документите са били поискани за целите на разследванията за данъчни споразумения между компании и държави, които биха могли да са в нарушение на принципите на лоялната конкуренция в Европейския съюз.
Освен България, Австрия, Кипър, Дания и Словения са измежду държавите, отказали да предоставят информация на Европарламента с аргумента, че тя е конфиденциална.
Според докладчика по темата Елиза Ферейра, това е неприемливо, а много експерти са потвърдили, че разкриването на поисканите документи не би следвало да представлява юридически проблем.
"Комисията ни трябва да окаже натиск върху Съвета, Европейската комисия и държавите членки, за да може взаимното уважение да се превърне в норма", заявява Ферейра.
Комисията за данъчните споразумения в Европейския парламент призова и за санкции срещу международни корпорации, които отказват да се явят на изслушвания за данъчните си практики, предаде Евроактив Франция.
Парламентарната комисия беше създадена заради скандала "Люкслийкс", избухнал броени дни след встъпването в длъжност на комисията "Юнкер" през ноември миналата година. Евродепутатите в нея се занимават с проучване на споразуменията между европейските държави членки и международните корпорации, които позволяват на бизнеса да намалява данъчната си тежест в нарушение на свободната конкуренция на общия пазар.
По време на работата на комисията, само четири от осемнайсет поканени компании са се съгласили да влязат контакт с евродепутатите за изслушване пред ЕП.
Отказалите са Amazon, Anheuser-Busch InBev, Barclays, Coca-Cola, Facebook, Fiat Chrysler, Google, HSBC, Ikea, McDonalds, Philip Morris, Walmart и Walt Disney.
Евродепутатите поискаха представителите на тези компании в Брюксел да бъдат изключени от Европейския регистър на прозрачността, в който се вписват легитимните лобисти пред европейските институции и да бъдат включени в т.нар "черен списък".
"Според настоящите правила, ние не можем да задължим Икеа например да се яви пред Европейския парламент", коментира евродепутатът Фабио де Маси от германската партия Die Linke и призова за законодателство, което да позволява на ЕП формално да изисква присъствие на представителите на компаниите.