Повече от 360 инвеститора участваха в сделката, а общата стойност на заявените поръчки надвиши 6 млрд. евро
България емитира облигации на стойност 950 млн. евро при лихва от 4,25% с падеж 9 юли 2017 г., съобщи финансовото министерство. Водещи мениджъри на емисията са BNP Paribas, HSBC и Raiffeisen Bank International
Новата 5 годишна еврооблигация на България беше записана за близо 30 минути след обявяване на транзакцята в информационните системи. Повече от 360 инвеститора участваха в сделката, а общата стойност на заявените поръчки надвиши 6 млрд. евро само след три часа от стартирането на процедурата по приемане на поръчки.
След широко представяне на емисията в цяла Европа в края на юни и след проведената среща на държавните и правителствени ръководители на ЕС за укрепването на Европейския икономически и паричен съюз през миналата седмица, мениджърите на емисията решиха да използват положителното настроение на пазара, за да стартират процедурата по издаване на новата емисия облигации на България, се казва в съобщението от министерството. Транзакцията беше анонсирана в 8:30 ч. по Гринуич при първоначална ориентировъчна доходност от около 350 базисни пункта над средната цена на лихвените суапове. Подписката бързо нарасна над размера, определен от България, и приключи към обяд в резултат на изключително големия инвеститорски интерес при размер на поръчките, надвишаващ 6 млрд. евро. Голямото превишение на заявените поръчки над предложеното за пласмент книжа позволи на мениджърите да намалят първоначалната ориентировъчна доходност с 30 базисни пункта и да приключат подписката само сред три часа на минималното ниво на ревизираната по-ниска ориентировъчна доходност (средната цена на лихвените суапове+320/330 базисни пункта).
Инвеститорската база за тази емисия е разнообразна и добре диверсифицирана както по геграфски признак, така и по видове инвеститори.
Окончателното резпределение по региони е следното: Обединеното кралство 25%, Германия 17%, Австрия 13%, Азия 9%, САЩ офшор 9%, Швейцария 7%, Франция 5%, Италия 5%, други 10%.
По видове инвеститори съставът е: инвестиционни фондове 43%, банки 19%, застрахователни и пенсионни фондове 14%, хедж фондове 12%, централни банки 6%, други 6%.