19 Ноември 2024, 07:39 Днес (0) | Вчера (7)

България на картата на сеизмичния риск (видео)2

17 Юни 2014 10:54 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket | ВИДЕО
A+ A-
Последна редакция: 17 юни 2014, 17:46

Правилните концептуални решения – първи основен метод за намаляване на сеизмичния риск при сградите

В сеизмично активните райони на планетата, включително и в България, земетресенията и последствията от тях са най-катастрофалните природни бедствия. 

Обяснението е в спецификата на явлението земетресение – краткотрайно и силно въздействие с изключително не хуманни последствия върху значителни по площ територии, каза проф. д-р инж. Йордан Милев от Строителния факултет на УАСГ, Катедра Масивни конструкции по време на международната конференция за катастрофимното застраховане, която продължава в София хотел Балкан.

През последните десетилетия се наблюдава тенденция за увеличаване на щетите от земетресенията, която се обяснява с три главни фактора. Първият е свързан с големия ръст на човешките и материали ресурси в силно земетръсните райони, които едновременно са много благоприятни в климатично отношение и богати на природни дадености.

Вторият фактор се обуславя от очевидното подценяване на реалната земетръсна опасност, водещo до принизяване и даже елиминиране на противоземетръсните мерки, преди всичко в строителството. 

Третият фактор опира до възможностите на науката да предлага достатъчно ефективни решения за намаляване на последствията, преди всичко, да предсказва земетресенията и характеристиките на очакваните силни земетръсни въздействия, да предлага сигурни методи за обезпечаване на строителството. 

Въпросът за същинското прогнозиране - едновременното  определяне на силата, мястото и времето на земетресението все още няма еднозначно решение в световен мащаб, въпреки сериозните изследвания в последните 50-60 години в страни като Япония САЩ, Русия, Китай и др. Това не означава безпомощност в борбата срещу земетръсната стихия. 

Особено важен е фактът, че земетръсната опасност  е природна даденост и все още не може да бъде контролирана от човека, а сеизмичният  риск зависи от човешкия фактор и може да бъде управляван. В много от земетръсно застрашените страни, включително и в България, има надеждно решение на най-важната част от прогнозната задача - къде и колко силни земетресения могат да се очакват. Използването на такива оценки и съвременните методи на сеизмичното инженерство могат да намалят в много голяма степен щетите и жертвите при земетресение. 

Стратегията за намаляване на сеизмичния риск включва, като основни,  две задължителни стъпки: създаването на съвременни карти за сеизмичната опасност на дадена територия и строителство, съобразено със сеизмичната опасност –  антисеизмично строителство.

27125

Карта на сеизмичния риск в България

От сеизмологична гледна точка, България е разположена в Алпо-Хималайския сеизмичен пояс, характеризиращ се с висока сеизмичност. В исторически план, в България са документирани силни земетресения. Най-силното земетресение е с магнитуд 7.8, реализирано в югозападната част на страната. Силни земетресения (с магнитуд 7 и по-висок) са станали и в североизточна и южна България. Освен това, сеизмичността на териториите на съседните страни, Гърция, Турция, Бивша Югославия и Румъния (особено силно е сеизмичното въздействие на междиннофокусните земетресения в област Вранча, Румъния) оказва съществено влияние върху оценката на сеизмичния опасност за територията на България. 

Проф.д-р инж. Милев обаче пояснява, че проектирането на здание с височина над 50-60 м е изключително сложно занимание, за което са необходими специфични познания в конструирането. По думите му проектирането на 100-етажна сграда не е еквивалентно на проектирането на 10-етажна – това са две качествено различни задачи. 

Една от особеностите е, че за високи сгради се прилагат специфични конструктивни системи, които не са характерни за конвенционалните.

 

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 18 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8480
GBP 2.4796 2.4887 2.3435
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив