България води преговори с Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) за финансиране на проект за подмяна на автобусите, използвани в градския транспорт в цялата страна с електробуси. Това обяви финансовият министър Асен Василев, който присъства на представяне на годишните резултати на ЕИБ у нас,съобщава БНТ.
По думите му, ако бъдат заменени класическите превозни средства с такива на ток, това би намалило в пъти разходите за поддръжката им. Финансирането на този проект би се осъществило чрез създаването на фонд, от който общините ще могат да се възползват при определени условия.
За цялата 2023 година групата на ЕИБ, която включва Европейската инвестиционна банка и Европейския инвестиционен фонд е кредитирала в България проекти за 1,1 млрд. евро. Това е повече от два пъти в сравнение с година по-рано. Очаква се отпуснатите заеми да генерират над 5,4 млрд. евро инвестиции у нас. С парите са подпомогнати над 8000 малки и средни предприятия.
България заедно с Румъния и Естония са страните, които използват най-много ресурс от ЕИБ, пресметнат като процент от брутния вътрешен продукт. Взетите кредити от банката у нас възлизат на 1,17% от БВП. През изминалата година ЕИБ подписа и кредитно споразумение с Българската банка за развитие (ББР) на стойност 175 млн. евро.
Европейският инвестиционен фонд от своя страна пък подписа гаранционни споразумения по Плана за възстановяване и устойчивост. гаранционните споразумения включват четири български банки и се очаква те да отключат предоставянето на кредити за 2 млрд. евро.
Сред големите проекти, които се подкрепят с пари от ЕИБ е и изграждането на първата детска болница у нас, която ще се намира в Бургас. Отпуснати са 12,8 млн. евро.
Днес вицепрезидентът на банката Кириакос Какурис подписа и две споразумения с министрите на околната среда и водите и на иновациите и растежа. Първото е за консултантска подкрепа по програма "Околна среда 2021-2027 г.", а второто за консултантска програма за стартиращи предприятия.