Диверсификацията на образованието е един от верните пътища за развитие
Реформите в корейската образователна система и примерът на корейските иновативни компании бяха представени днес в София на международна конференция "Корейският опит в иновациите, образованието и науката за България". Форумът бе организиран от Висшето училище по застраховане и финанси и посолството на Корея в България, а медиен партньор бе ИНСМАРКЕТ.
Събитието бе уважено от зам.-министрите на образованието и науката проф. Костадин Костадинов и проф. Николай Денков, от корейския посланик Н.Пр. Shin Maeng-ho и от зам.-кмета на Столична община по направление "Финанси и стопанска дейност” - Дончо Барбалов.
Ректорът на ВУЗФ доц. д-р Григорий Вазов подчерта, че още през 1993 година като заместник-министър на промишлеността (1991-1994) е установил, че развитието и изобретенията на Корея са изпреварвали развитието на света.
Бившият министър на образованието, науката и технологиите на Република Корея (2010-2012г.) проф. Джу Хо Лий обяви, че през последните 50 години Корея може да се похвали със силна образователна експанзия. За пример той даде 1960 година, когато в сравнение със САЩ Корея е била недобре развита по отношение на своето образование. През 2010 г. обаче нивата на двете държави почти се изравняват. Проф. Лий изтъкна, че това се дължи на големите реформи в образователния сектор, които са започнали с анализ и набелязване на основните проблеми – ниският ранг на университетите, силната вертикална диференциация на ВУЗ-овете.
Анализите са установили още, че фокусът е върху тестовете в училище за сметка на практическите умения и творческите идеи. Бившият образователен министър обясни още, че е важно реформата да върви в
две направления - управлението на кризи и отварянето на образованието към нови индустрии, партньори и играчи.
"Човешкият капитал е най-важният ресурс за икономически растеж", отбеляза Джу Хо Лий и добави, че най-важната поставена цел е развитието и диверсификацията на образованието.
Зам.-министърът на образованието и науката проф. Костадинов сподели, че само преди броени дни българска държавна делегация, водена от президента Росен Плевнелиев, е била на посещение в Корея,
където е било подписано двустранно споразумение за сътрудничество в областта на образованието, науката и технологиите.