Сериозни критики отправиха известни фигури от българския зелен сектор към сключеното в средата на декември глобално климатично споразумение в Париж
1,5 градуса по Целзий намаляване на средната температура на планетата – това беше предложение на ЕС и беше включено в Споразумението от Париж, но само на доброволен принцип, посочи Сандов. Според него това е от изключителна важност, тъй като касае и България. Вероятно ще има преоценка на екополитиката на Съюза, предположи Сандов, който прогнозира намаляване на общите цели на Европейския съюз – до 40% намаление на вредните емисии до 2050 година спрямо нивото от 1990 година.
Съпредседателят на "Балканските Зелени” изрази съмнение в числата, които сме представили пред ЕС за внедряване на ВЕИ у нас. По официални данни 16% от потреблението в България се задоволява от ВЕИ. Според него процентът е по-малък.
Като критика Сандов посочи, че в Париж не са съкратени сроковете за реакция по отношение на глобалното затопляне. Едва след 2040-2050 година редица държави ще станат по-амбициозни, смята той. Борислав Сандов изказа и опасение, че много богати държави ще отделят ГМО продукти като част от инициативата за подпомагане на Третия свят в борбата с вредните емисии, в която се влагат 100 млрд. евро.
Същевременно председателя на Института за зелена политика Петко Ковачев охарактеризира Споразумението от Париж по следния начин – все едно треньорът на националния отбор Ивайло Петев да дойде и да каже, че ще сме световни шампиони по футбол след 200 години. Националните цели, които трябва да се определят, да влязат в регистъра на ООН и да се следят сроковете им за осъществяване от всяка държава – всичко това е много труден процес, поясни Ковачев. Той изрази сериозен скептицизъм, че ООН може да се справи с корпоративния свят и "глобалните актьори” в борбата с глобалното затопляне. Помните ли как се събираха пари от Боно от U2 – някой знае ли какво се постигна, даде пример той. Когато развитите страни си свършат работата, а не се измъкват с имагинерни обещания за механизми, и страните от БРИКС щяха да поемат и изпълняват реално ангажименти, е тезата на Ковачев.