Депутатите записаха още, че структурният дефицит на сектора "Държавно управление" на годишна основа не трябва да надвишава 0.5% от БВП
Правилото, че бюджетният дефицит, изчислен на касова основа, не може да превишава 2% от БВП, е записано в Закона за публичните финанси, който днес Народното събрание гласува на второ четене.
Депутатите записаха още, че структурният дефицит на сектора "Държавно управление" на годишна основа не трябва да надвишава 0.5% от БВП, а изчислен по Европейската система от национални и регионални сметки да е до 3 на сто.
Приетите текстове предвиждат някои от банковите услуги, които се предоставят на бюджетните организации, да станат платени. По принцип банките обслужват сметките и плащанията на бюджетните организации безплатно. Ще се заплаща обаче обслужването на плащанията в системата за електронни бюджетни разплащания, транзитните сметки и операциите по събирането на приходи и други постъпления чрез картови плащания. Платени услуги са и безналичните плащания в чуждестранна валута чрез използване от банката на доставчик на платежни услуги извън територията на страната за извършването на превода.
Банките обезпечават в пълен размер наличните парични средства по всички обслужвани от тях сметки и депозити в левове и във валута на бюджетните организации, включително акредитиви в полза на Министерството на финансите, реши парламентът.
Законът забранява на социалноосигурителните фондове, висшите държавни училища, БАН, БНТ, БНР и БТА да поемат дълг с изключение на временни безлихвени заеми, дълг по международни програми и договори, финансов лизинг и други форми на дълг, различни от парични заеми и емисии на ценни книжа.