Депутатите от бюджетната комисия ще обсъдят на първо четене предложените от Министерски съвет промени в станалия популярен като закон за офшорките
Измененията предвиждат офшорни компании да могат да притежават 10% от капитала на медии, банки, застрахователни и пенсионни дружества, спортни клубове и др., което в момента е забранено.
Законът беше предложен от депутати от ДПС Делян Пеевски и Йордан Цонев и е в сила от началото на 2014 г. Тогава беше обявено, че целта е да се разкрият действите собственици на компании в ключови сфери - банки, печатни медии, застрахователни и пенсионни компании, мобилни и хазартни оператори, спортни клубове, социологически агенции.
С него беше забранено и офшорки да участват в обществени поръчки, концесии, приватизационни сделки и др.
Сега се предлага да отпадне пълната забрана за участие на офшорни компании в тези сектори, като такива могат да придобиват от 10 на сто от акциите на фирмите. Ограничението обаче ще важи не за всички описани в закона 28 сфери, а за 13. Така рестрикциите за офшорки се предлага да не се прилагат при процедури по обществени поръчки, приватизационни сделки, придобиване на държавно или общинско имущество, получаване на лиценз по Закона за акцизите и данъчните складове, кандидатстване за приоритетен инвестиционен проект, получаване на лиценз по Закона за енергетиката или във възобновяеми енергийни източници, в хазарта, в концесии за ВиК дейности или за сметосъбиране и др.
В допълнение ограниченията се предвижда да се отнасят не за свързани лица, а за контролираните. Въвежда се и определение за действителен собственик - физическо лице, което пряко или косвено притежава повече от 25% от акциите на юридическо лице, или в полза на което се управлява 25% и повече от имуществото на други организации.