От Лондонското Сити определили макроикономическата картина на България като "перфектна"
Интерес към възможностите за приватизация на "Българския енергиен холдинг" и Пристанище Варна са проявили изпълнителни директори на финансови институции от Лондонското Сити, с които президентът Росен Плевнелиев се срещна днес в британската столица Участниците в бизнес срещата са се интересували и от правителствените мерки за насърчаване на малките и средните предприятия, съобщиха от пресслужбата на държавния глава. Според Росен Плевнелиев, въпросът за България е не дали, а колко бързо ще върви напред. Президентът припомни, че страната ни реформира пенсионната си система и публичната администрация, започна и реформа във водния сектор. Все още има проблеми в съдебната система, но работим усилено, за да ги преодолеем, каза още Росен Плевнелиев. Пред представители на финансовите институции в Лондонското Сити държавният глава посочи, че България предоставя много добри възможности на бизнеса за позициониране в региона на Югоизточна Европа. Продължава изграждането и подобряването на инфраструктурата, големи са и възможностите за концесия на летища и пристанища. Според президента, огромен е потенциалът за инвестиции в енергийната област. Диверсификацията на енергийните доставки остава голяма тема за България. „Не искаме да сме зависими само от една тръба”, коментира още държавният глава и допълни, че инвестициите в енергетиката и енергийната ефективност разкриват големи възможности за стимулиране на малкия и средния бизнес в България. Президентът представи и предимствата за инвеститорите, които страната ни предлага и с новия Закон за публично-частното партньорство. Само във водния сектор през следващите години се очаква инвестициите да достигнат между 10-12 млрд. лева в следващите години, каза още Росен Плевнелиев.
Пред българския президент представителите на Лондонското Сити са заявили, че макроикономическата картина на България изглежда перфектна - параметрите на бюджетния дефицит са много добри и страната
ни успява да поддържа икономически растеж. Необходими са обаче повече инвестиции за повишаване на производителността на труда и в отрасли с висока добавена стойност.
В срещата, организирана от кмета на Лондонското сити Дейвид Утън, са участвали посланикът на Великобритания у нас Джонатан Алън, представители на City of London Corporation, Morgan Stanley
International, Deloitte, JP Morgan, EC Financial Associates, British Petrolium, Skandinaviska Enskilda Banken, Bank of Tokyo Mitsubishi UFJ и други.