Ако собственик не плаща вноските по кредита за кола, се задейства дистанционна блокировка на возилото
Все по-трудно става за американците да вземат автомобил на кредит и да прекратят плащане на вноските. Два милиона от купените по този начин возила вече са снабдени с т.нар. "шалтер на смъртта". Щом
кредитополучателят спре да погасява месечните си вноски, банките дистанционно блокират работата на двигателя на автомобила. Така колата "умира", след като са й дръпнали шалтера.
"Шалтерът на смъртта" е устройство – аналог на блокировка, използвана в охранителните системи.
Блокирането се използва от банките като крайна мярка. При първата просрочка "шалтерът на смъртта" напомня светлинно на собственика, че трябва да си погаси задължението. Ако такова не
последва, кредиторът може дистанционно да задейства джаджата и при следващото стартиране двигателят просто няма да заработи.
Засега остава под въпрос законността на установената блокировка, защото ако "заключването" стане в движение, може да доведе до инцидент на пътя, критикува мярката The New York Times. Също морален
въпрос е, ако в момента на спирането на двигателя собственикът кара спешно болен в болница.
От компанията IMETRIK, разработваща дистанционното блокиране, твърдят, че устройствата са настроени така, че да блокират запалването само при спрели автомобили.
Новото устройство струва около 100 долара. Само за миналата година компанията е продала около 800 000 бройки от него. Лидер на пазара е Passtime и Skypatrol.
Основно "шалтери на смъртта" купуват дилъри, които продават коли втора употреба с купувачи с лоша кредитна история.
По данни на списание Forbes, поне една четвърт от автомобилните кредити, получени от американците през 2013 година, са рискови.