Потърпевшите подадват жалба в посолството на Германия у нас
Българи ще подадат жалба в немското посолство у нас заради проблема на унгарско-сръбската граница. Там на десетки от тях им свалят жълти транзитни номера и им налагат глоби за това, че са ги използвали, разказаха потърпевши пред БГНЕС.
Напрежението е предизвикано заради забраната на Унгария през територията й да преминават автомобили с жълти транзитни номера. Така обаче десетки българи, които пътуват от Германия, с купени там коли не могат да се върнат с тях у нас.
Търсят други начини, които са скъпи, някои от тях пък стигат по-далеч и оставят колите си на границата. Разбират за проблема, едва когато стигнат границата, защото никой не ги предупреждава. Нещо повече - номерата, с които пътуват им ги издават в Германия, а митничарите от Унгария обясняват, че действията им са по искане на Германия.
"Жалбата е до немското посолството, защото тяхна институция издава номерата. Номерата ни ги издават спрямо лична карта и договор за покупко-продажба. Ако има такава забрана, те би трябвало да кажат, че не могат да ни издадат такива номера, а трябва да си вземем задължително червени", казва Николай.
Той тръгва за Германия в сряда с още трима българи. Искат да купят кола. Купуват две, регистрират ги там, изкарват им номера и зелени карти. Сключват договори, плащат колите и тръгват. Пътуването е без проблем, докато не стигат унгарско–сръбската граница…
Там им казват, че трябва да им свалят номерата от колите с обяснението, че има забрана за тези номера от немската полиция и трябва да ги съберат. Българите ги свалят доброволно. "След като обработиха документите, ме накараха да подпиша документ за глоба и ако не го подпиша, глобата се увеличава, става по-голяма.
50 евро беше глобата и ако не се плати в 30–дневен срок, в документа пише, че при следващо преминаване през Унгария за всеки забавен ден 6 часа полагаш общественополезен труд", разказва Николай. Митничарите обясняват, че глобата е заради това, че са с жълти номера.
Николай разбира, че такъв проблем има от около две седмици, но никой не ги предупреждава, разбират за всичко това едва на унгарската граница. След като им взимат номерата разбират, че там има и други българи и чужденци основно сърби и турци. Така на границата има постоянно присъствие от около 20 – 30 човека. Николай търси отговори и се обажда в посолството.
"Говорих няколко пъти с посолството - предполагам, че със секретарка, която обясни, че са пуснали запитвания към Гранична полиция на Унгария и в Германия, за да видят какво ще се случи и какво общо взето става.
Тя каза, че от две седмици всъщност е този проблем. Аз разбрах, че законът е бил от няколко години, но реално те са решили от две седмици да го прилагат. След като има такъв закон, защо тогава в Германия издават тези номера", обяснява мъжът.
Той и спътниците му видели да идват хора със същите "забранени номера" от Виена, Белгия и Холандия. Затова и логично се чудят как така, след като немците са го забранили, тези номера се предлагат и в Австрия, и в Белгия, и в Холандия. Глобата за Николай е 50 евро, но на един от българите на границата му е наложена глоба 3-4 пъти по-висока.
Той се е заял с митничарите, а след като разбрал, че единственият изход да си прибере колата у нас е да плати около 1000 лв. за репатрак – платформа, с която да я извози, оставя колата си на границата.
Николай се обажда на съдружника си, той плаща за репатрака и с него вземат двете коли. В списъка на хората, които подават жалбата има 11 души от цяла България, които чакали с Николай и неговите спътници. Голяма част от тях са работили там за по няколко месеца и се прибират в България с купени там коли. Имало е търговци, но те били по-малко.
"Ние когато купихме колата специално искахме червен номер, но самият дилър каза: затворено е, можем да ви издадем и жълти номера и ще ви издадем зелена карта за Сърбия", разказва Николай. От там обаче казали, че няма проблем да се пътува.
За жълт номер със застраховката им взимат 120 евро, 140 евро за червения. Ако знаеха, не биха си спестили 20 евро, рискувайки толкова главоболия. Българите се надяват да успеят с жалбата поне да опростят глобите на всички, на които са наложени, тъй като не са били предупредени.