Техниката се доставя от лидера на пазара за подобни уреди от САЩ Кинеметрикс, а с обучението по нейната експлоатация у нас се занимава д-р Еделвайс Спасов, сеизмолог работил дълги години в БАН
Няма сеизмолог, който да ви каже, че може да предскаже ден и час на земетресение. Учените обаче от години работят с апаратура, засичаща първичните и вторични вълни. На практика не първичните, а вторичните вълни са по-разрушителни, съобщава bTV.
Важно е да се знае, че и двете са част от общия процес на протичащо земетресение. Япония е лидер със система, която обхващаща цялата и територия с множества разположени станции свързани в една мрежа. Колкото повече са станциите на дадена територия, толкова повече информация се събира и сложен алгоритъм я обобщава, докато се стигне до възможност за важното ранно предупреждение за ставащото земетресение и предстоящите вторични вълни.
Инвестицията е значителна и тя е около 17 милиарда йени. Добрата новина за хората, които живеят в Перник и района, е, че екип от български учени започват изграждането на подобна система. Ръководител на проекта професор Бойко Рангелов от Минногеоложкия университет в София.
Техниката се доставя от лидера на пазара за подобни уреди от САЩ Кинеметрикс, а с обучението по нейната експлоатация у нас се занимава д-р Еделвайс Спасов, сеизмолог работил дълги години в БАН.
Първоначално се предвижда поставянето на три базови станции. Една в общината в Перник, на стената на язовир „Студена“, а третата евентуално в Радомир.
Освен базовите станции, около 4-5 ще бъдат разположени в някои от селата около града. Според професор Рангелов, стартирането на проекта е от голямо значение, както от практическа, така и от научна гледна точка. Той смята, че за да се постигне максимален ефект на долавяне, анализиране и за да сработи системата като източник на ранно оповестяване за предстояща втора вълна, броят на основните станции трябва да е минимум 10, но това е въпрос на финансиране.
За пример той дава град Истанбул, където те са около 100, като уточнява, че все пак това е голям мегаполис. Учените вече работят на терен и се очаква системата да заработи до няколко месеца.
Нашите учени са категорични, че точно това е начинът да се долавят и анализират първичните и вторични вълни, както и резултатите от тях върху сградите. Не на последно място анализираните данни са важни за начина на строителство.