САЩ и Израел са с най-висока степен на на неравенство в развития свят, сочи доклад на Организацията за икономическо съдействие и развитие (ОИСР), цитиран от CNN
ОИСР установи, че разликата между богатите и бедните е достигнала рекордно ниво в повечето от 34 държави. При САЩ и Израел тя обаче е особено ясно изразена.
В САЩ най-богатите 10% от населението печелят 16.5 пъти повече от най-бедните 10%. В Израел разликата между същите две групи е 15 пъти, в сравнение с 9.6 пъти средно за страните, които членуват в ОИСР.
Подоходното неравенство нараства с постоянни темпове през последните десетилетия. През 80-те годни на 20 век богатите печелеха приблизително 7 пъти повече от бедните.
Докладът на ОИСР разкрива също така, че неравенството при богатството е още по-голямо от подоходното неравенство. Данните за 2012 г. демонстрират, че сред 18 от членовете на организацията най-богатите 10% от домакинствата притежават половината от общото богатство, а най-бедните 40% - едва 3% от него.
Ако се разгледат най-богатите 5%, в САЩ разликата е най-голяма, като тези домакинства притежават средно приблизително 91 пъти повече.
И в СAЩ, и в Израел неравенството расте по-бързо отчасти заради ниските разходи за социални програми и придобивки, посочва авторът на доклада Марк Пиърсън. Други страни, например Франция се справят по-добре в преразпределението на богатството чрез данъци и социални плащания, казва той.
Друг важен фактор, който допринася за неравенството в САЩ е голямата разлика в уменията на работниците. Хората с висока квалификация получават по-големи заплати от тези с ниска. Лекарите в САЩ например печелят много повече, отколкото лекарите в Обединеното кралство и Германия. Обратно, нискоквалифицираните работници в САЩ имат по-ниски доходи в сравнение с тези в други държави.
Израел среща проблеми при поощряването на жените да се включат в работната сила, което пречи на семействата да увеличават богатството си, посочва Пиърсън. "Израел трябва да претърпи голямо развитие, за да повиши заетостта сред жените", казва той и добавя, че има и религиозни и културни фактори зад тази тенденция.
Докладът на ОИСР сочи, че по-голямото участие на жените в работната сила и по-малката разлика в заплащането на мъжете и жените помага на страните да постигат по-голямо равенство.