Според финансовите разчети на НОИ, направени на базата на искането на пенсионерските организации, това би означавало разходите за пенсии да се увеличат с по 140 млн. лева месечно, или общо 1,7 млрд. лева за година
Повишение на пенсиите с 2.4% от 1 юли догодина се готви да предложи НОИ. Това съобщи управителят на Националния осигурителен институт (НОИ) Бисер Петков, който участва в заседанието на парламентарната комисия по труда и социална политика, пише в. Стандарт.
Според новите правила на пенсионната реформа, от 2017 г. до годината, в която процентът на тежестта на осигурителния стаж от 1,1% достигне 1,5%, отпуснатите пенсии няма да се осъвременяват по швейцарското правило.
Според промените пенсиите, отпуснати до 31 декември на предходната година, ще се преизчисляват всяка година от 1 юли на всяка календарна година, следваща годината на отпускане на пенсията. Увеличението ще е с увеличения процент на тежестта на осигурителния стаж, който ще се определя със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година и който няма да бъде по-малък от полагащото се увеличение по швейцарското правило. Предвидено е този начин на преизчисляване на пенсиите да продължи да се прилага дотогава, докогато процентът на тежестта на осигурителния стаж достигне 1,5%.
Комисията обсъди и различни варианти за осъвременяване на пенсиите, включително и предложения на пенсионерски организации за осъвременяване на всички пенсии с размера на средния осигурителен доход. Осъвременяването на всички пенсии, отпуснати до 2015 г., с актуалния размер на средния осигурителен доход, както настояват пенсионерски организации, би струвало 1,7 млрд. лева на година на бюджета на Държавното обществено осигуряване, допълни Петков.
Според финансовите разчети на НОИ, направени на базата на искането на пенсионерските организации, това би означавало разходите за пенсии да се увеличат с по 140 млн. лева месечно, или общо 1,7 млрд. лева за година, каза още Петков. "Факт е, че има изоставане в размера на старите пенсии", коментира той. По изчисления на НОИ най-много изостават пенсиите, отпуснати до 2009 г. Петков обясни, че причината е, че през годините пенсиите са били индексирани не по формула и правило, а според финансовите възможности на бюджета на Държавното обществено осигуряване. Шефът на НОИ напомни, че едва от три години се прилага швейцарското правило като метод за осъвременяване на пенсиите. Петков допълни, че за 2017 г. разходите на Държавното обществено осигуряване за пенсии ще достигнат 9 млрд. лева.