Великобритания, както и останалите държави в ЕС, е длъжна на извести Еврокомисията, ако предприема промени в социалното законодателство, които имат отношение към гражданите на Общността, подчерта Джонатан Тод
Европейската комисия ще прегледа новите мерки, предложени от британското правителство, за да оцени дали отговорят на правото на Европейския съюз, заяви на пресконференция Джонатан Тод, говорител на еврокомисаря по заетостта, социалните въпроси и приобщаването Ласло Андор, цитиран от БТА.
Великобритания, както и останалите държави в ЕС, е длъжна на извести Еврокомисията, ако предприема промени в социалното законодателство, които имат отношение към гражданите на Общността, подчерта Тод.
Очакваме тази информация да бъде получена днес на срещата във Вилнюс на координаторите по социалните въпроси, уточни говорителят. По думите му при всяко положение гражданите на ЕС, които отиват във Великобритания, за да работят, имат правото на обезщетения за безработица, изплащани от родината им в продължение на три до шест месеца.
Той подчерта, че няма абсолютно никакви доказателства, че граждани на ЕС пътуват до Великобритания, за да се възползват от местните придобивки, нито че е налице системна и широкоразпространена злоупотреба от страна на европейски граждани с британската социална система.
Напротив, проучванията показват, че основната част от европейските граждани се преместват в друга държава от ЕС, различна от тяхната родина, за да работят и обичайно плащат повече на социалните и данъчните системи, отколкото получават от тях, заяви Тод.
По-рано днес британският премиер Дейвид Камерън заяви, че ще избърза с ограничителни мерки, за да попречи на мигранти от ЕС, пристигащи в неговата страна, да могат веднага да поискат социални помощи. В разпространено от неговата канцелария изявление Камерън посочва, че измества за 1 януари догодина обявена по-рано мярка, принуждаваща мигрантите от ЕС да чакат три месеца, преди да могат да кандидатстват за социални помощи.