До момента опитите за преговори с правителството бяха неуспешни
Британското правителство заяви, че е готово да проведе преговори с лекарите в страната в последен опит да се избегне първият мащабен протест на медицински лица от четиридесет години, предаде "Ройтерс".
Младите лекари и специализантите, които в момента са около половината от всички лекари в държавната Национална здравна служба, заявиха, че ще спрат да работят за 24 часа следващата седмица и ще продължат с 48-часови стачки.
98% от над 37 000 от младшите лекари поискаха да участват в стачките заради нов договор, предложен от министъра на здравеопазването Джеръми Хънт. Договорът предвижда промени в начина на заплащане на извънреден труд и според лекарите в него няма предпазни мерки срещу твърде дълго работно време.
Протестите ще засегнат неспешните медицински услуги и много операции ще бъдат отменени.
Лекарите във Великобритания стачкуват изключително рядко. Последният път, когато младите лекари предприеха подобни действия, беше през 1975 заради незаплащане на труда им извън 40-часовата работна седмица. Протестите доведоха до разрешение на проблема – нов договор беше сключен през следващата 1976 г.
До момента опитите за преговори с правителството бяха неуспешни.
"За да бъдат отменени стачките, правителството ще трябва да адресира сериозните притеснения на младите лекари и да бъде в готовност да направи повече", заяви председателят на Британската медицинска академия (БМА) пред BBC.
Националната здравна служба на Великобритания (NHS) предоставя медицински грижи за цялото население и в него отива 1/3 от правителствените разходи за публични услуги. Темата за държавното здравеопазване и финансирането му следователно често се превръща в един от най-важните въпроси по време на избори.