Преди правителственото заседание министърът на финансите Милен Велчев заяви, че с аргументи ще успее да убеди МВФ дефицитът в бюджет 2004 да е 0,7%, а не 0,5% от БВП, както настоява фонда.
Той отказа да разкрие аргументите си, защото щели да са изненада. След приключилото вчера едноседмично посещение на мисията на фонда стана ясно, че експертите настояват за по-нисък дефицит както за тази, така и за следващата година. През 2003 г. бе планиран дефицит от 0.8% от БВП, а за догодина правителството предлага 0.7%, а позицията на фонда е за 0.5 процента.
В интервю за mediapool.bg ръководителят на мисията на МВФ за България Джералд Шиф каза, че записаните в споразумението 0.8% за тази година са максимум и нищо не пречи правителството да използва по-високите приходи, които се очакват в края на годината, за да постигне по-нисък дефицит.
Очакванията на фонда са за преизпълнение от 474 млн.лв., а министерстовто на финансите прогнозира 270 млн.лв. повече приходи. Шиф обясни позицията си с факта, че дефицита по текущата сметка за първите шест месеца вече е достигнал планираното равнище за края на годината.
Има различни схеми за финансиране на инфраструктурата на страната от бюджета, но нищо няма да се приема без съгласието на МВФ, заяви днес Милен Велчев.
Вчера стана ясно, че по време на разговорите с фонда министърът на финансите е поставил въпроса за използването на средства от фискалния резерв за инфраструктурни проекти. Това бе искане на лидера на ДПС Ахмед Доган, който поиска 10% от резерва да бъдат инвестирани в пътища.
Шиф обясни, че позицията на МВФ е, че разходите на правителството трябва да се планират в рамките на бюджета, а парите в резерва могат да се използват за обратно изкупуване на дълг.