Вещите лица да влязат в електронен регистър, да се учредят камари по отрасли, а експертите да бъдат атестирани с оценки от съответните камари на всеки три години
Това са част от предложенията за решаване на проблемите на съдебните експертизи, които са предложени от Съюза на юристите в България (СЮБ).
Предлага се създаване и на задължителна застраховка за професионална отговорност на вещите лица и на особена защита в сферата на наказателното производство
СЮБ предлага нова нормативна уредба, която със закон или с подзаконов акт да регулира дейността и изискванията при изготвяне на експертизи, включително и за досъдебното производство. Предлагат се ясни критерии за вещото лице – да има висше образование, специални знания в конкретната област и поне 5 години практика. При определяне на експертите да им се дава възможност да кандидатстват лично, да получават подкрепа с писмени становища от различни министерства и организации.
Предлага се основаване и на единна камара на вещите лица, която да има и подразделения по специалности, а финансирането да става с членски внос или отчисления от експертизи. Задача на камарата е актуализиране на регистъра на вещите лица, както и създаване на условия за оценка и периодично атестиране на експертите на всеки три години. Актуализацията на списъците пък трябва да се прави веднъж годишно. Друга задача на камарата ще е да организира обучения и да осъществява контрол върху дейността на експертите. Камарата ще съдейства и на съдебните органи, когато има по-особени изисквания по конкретна експертиза и са нужни компетентни специалисти.
Не на последно място е поставен и въпросът за заплащането на експертизите, като участниците в кръглата маса предлагат да се уеднаквят критериите за възнаграждение, при отчитане на нивото на професионализъм и времетраенето на експертизата. От Сдружението за експертизи, финансово-икономически и технически анализи предлагат и конкретна мярка в тази посока. Идеята им е да се въведе нормативно задължение за всички органи, които назначават експертизи, да ги заплащат в разумен срок, който предстои да се уточни, а при забавяне - да се дължат лихви.