Нигерия е световен шампион по кражба на петрол
Кражбите от големи инфраструктурни проекти и обществени поръчки – това съвсем не е пределът за податливите към корупция. В Нигерия от вчера се разгаря скандал, на чиито мащаби може да завиди всеки разхитител на държавни средства.
В рамките на вчерашния ден достояние на обществеността станаха две писма, адресирани до президента на страната Джонатан Гудлак, пише в. "Файненшъл таймс".
Едното от тях е дело на гуверньора на Централната банка на Нигерия, който се интересува къде са приходите от продажбата на петрол на стойност $50 млрд., а другото е пълното с упреци послание на бившия държавен глава Олусегун Обасанджо.
Къде са парите, мистър Гудлак?
В писмото на банкер №1 на Нигерия се посочва, че държавната компания Nigerian National Petroleum Corporation (NNPC), чрез която правителството управлява петролната индустрия е "загубила" около $ 50 млрд. от продажбата на суров петрол в периода януари 2012 г. - юли 2013 година.
Пропадналите пари според законодателството е трябвало да бъдат преведени в хазната. Те от своя страна представляват 76% от годишните приходи на NNPC и са еквивалентни на бюджетните разходи за две години.
Шефът на Централната банка Ламидо Сануси пише, че е длъжен да предупреди президента, че кражбата на приходите от петрол е сериозно нарушение на закона и напомня, че подобни предупреждения са му отправяни и през 2010 година.
Изданието припомня, че в Нигерия периодично се случва приходите от продажба на петрол да се изпарят, а това удря сериозно бюджета на страната, 80% от който се формира от продажбата ан петрол.
Второто писмо е от генерал Обасанджо е посветено на същата тема. Навремето именно той издигна Гудлак, но в момента го смята за престъпник и настоява за оставката му.
На цели 18 страници бившият Първи изброява злоупотребите на сегашния президент.
Краде не само управляващата върхушка
Нигерия заема 13-то място по добив на петрол в света – страната изнася 2 млн. барела на денонощие. Съвсем не всичкото добито количество се изнася легално – в страната съществува цяла индустрия за кражба и препродажба на суровината зад граница.
Точни данни за петролните залежи на страната не съществуват – има различни предположения.
Според експерти, през първото тримесечие на 2013 г. в страната средно изчезват по около 100 хил. барела на денонощие. Ако се добавят и кражбите при транспортирането, то цифрата скача на 200 хил. барела.